Home WiadomościArchiwum Święto Odnowiciela i Reformatora mariańskiej wspólnoty zakonnej

Święto Odnowiciela i Reformatora mariańskiej wspólnoty zakonnej

Redakcja
Święto Odnowiciela i Reformatora mariańskiej wspólnoty zakonnej w Kościele polskim obchodzone 27 stycznia jako wspomnienie obowiązkowe to dla wszystkich marianów okazja do dziękczynienia i radości za męża, którego Opatrzność Boża dała zakonowi w szczególnie trudnym czasie.

 
Gdy zdawało się już, że zakon marianów (założony w XVII w. przez bł. Stanisława Papczyńskiego) ulegnie całkowitej zagładzie po serii nieprzychylnych wydarzeń politycznych, na czele z falą XIX-wiecznych rosyjskich kasat klasztorów, do wspólnoty, w której formalnie żył już tylko jeden zakonnik zgłosił się ks. Jerzy Matulaitis-Matulewicz z zamiarem jej ratowania. Odrodzenie, dokonane w tajemnicy przed władzami carskimi, było kamieniem milowym w dziejach zgromadzenia. W 2009 r. marianie świętowali 100. rocznicę  tego wydarzenia.

Od kilku lat wspólnota marianów w Lublinie złożona z seminarzystów, juniorystów, braci zakonnych i księży zaprasza w tym dniu do wspólnego świętowania lubelskich przyjaciół zgromadzenia: świeckich, osoby duchowne i zakonne. Są wśród nich członkowie wspólnot i ruchów katolickich, w których posługują księża i alumni, zaprzyjaźnione siostry zakonne oraz alumni innych lubelskich seminariów, zarówno diecezjalnych, jak zakonnych. Jest to piękny symbol; wszak Ojciec Odnowiciel otwarty był na współpracę i wzajemne uzupełnianie się osób świeckich, duchownych i zakonnych. Był on założycielem, reformatorem, bądź opiekunem duchowym i przyjacielem wielu wspólnot zakonnych, biskupem zatroskanym o duchowieństwo swojej diecezji oraz odważnym promotorem apostolatu świeckich.

W czasie wieczornej liturgii godzin, która rozpoczęła spotkanie, ks. przełożony Artur Radacki MIC wskazał na dwie cechy bł. Jerzego jego wierność Chrystusowi oraz gorliwość w służbie Kościołowi mimo wielu okoliczności, które mogłyby osłabić wspomnianą wierność. Po nieszporach wszyscy udali się do refektarza, by tam dopełnić radości spotkania. Szwedzki stół okazał się wyborną okazją do pogawędek z wieloma rozmówcami w różnych personalnych konfiguracjach. Spotkanie zakończył akcent muzyczny, którym był koncert Darka  Maleo  Malejonka. Nie tylko zresztą koncert. Wokalista dzielił się także osobistym doświadczeniem wiary.

 
xkt
 

 
W święto bł. Jerzego Matulewicza liczni parafianie z Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes oraz zaproszeni goście zgromadzili się na uroczystej mszy świętej o 18.30, której przewodniczył ks. Paweł Śmierzchalski. Kaznodzieja wskazał na najważniejsze rysy duchowości Odnowiciela Zakonu oraz przybliżył jego działalność charytatywno-wychowawczą w Warszawie. Dalsze świętowanie w domu zakonnym było okazją do spotkania się członków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej  Oddziału Warszawskiego na czele z panią wiceprezes prof. dr hab. Janiną Marciak-Kozłowską oraz radnych dzielnicy Praga Północ, a także studentów z Litwy, mieszkających w Warszawie.  
 
Gościem honorowym był senior-jubilat ks. Zygmunt Stolarczyk, który podzielił się swoim osobistym świadectwem posługi kapłańskiej na Pradze oraz przywołał postaci marianów, którzy prowadzili duszpasterstwo dla Litwinów w Warszawie. 
 
Dziękczynienie za dar bł. Jerzego dopełniła modlitwa o kanonizację w Izbie Pamięci, która jest zlokalizowana w murach praskiego domu zakonnego, a w której to zostały wyeksponowane rzeczy należące do biskupa wileńskiego.
 
Paweł Śmierzchalski MIC
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda