Home WiadomościArchiwum Święty Krzyż: nowe tabernakulum dla Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pobłogosławione

Święty Krzyż: nowe tabernakulum dla Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pobłogosławione

Redakcja
Nowe przezroczyste tabernakulum, dzięki któremu stale widoczne będą Relikwie Drzewa Krzyża Świętego zostało ufundowane dla naszego świętokrzyskiego sanktuarium. Dziś w Wielki Piątek pobłogosławił je po nabożeństwie Drogi Krzyżowej nasz ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz.

 
Nowe tabernakulum komponuje się kształtem i wystrojem do architektury marmurowego ołtarza, na którym stoi. Zdobią je szlifowane kamienie i glify. Cechą charakterystyczną nowego tabernakulum jest to, iż w jego centrum znajduje się kamień w kształcie elipsy pochodzący ze świętokrzyskiego gołoborza.

Wykute z marmuru i wyłożone wewnątrz purpurowym suknem umieszczone zostało w kaplicy Oleśnickich – miejscu przechowywania i stałej adoracji Relikwii. Ma przezroczyste drzwiczki ze szkła pancernego. Wyeksponowana w nim Czcigodna Relikwia odtąd stale jest widoczna dla adorujących je rzesz pielgrzymów.

Tabernakulum zaprojektował Wojewódzki Konserwator Zabytków – Janusz Cedro. Fundatorem jest Zarząd Główny PKO SA z Warszawy a  wykonawcą  i współfundatorem  rodzina pana Krzysztofa Furmanka z Daleszyc. Wszyscy zaangażowani w powstanie i oświetlenie nowego tabernakulum byli dziś obecni na uroczystości pobłogosławienia. Obecny był także nasz Wikariusz Prowincjalny O. Andrzej Korda OMI

Za: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda