TVP w Salezjańskim Centrum na Zasolu

Ekipa krakowskiej Redakcji katolickiej Telewizji Polskiej kręciła reportaż na temat życia i działalności Salezjańskiego Centrum na Zasolu w Oświęcimiu.


Kręcenie reportażu ekipa TVP rozpoczęła w środę, 18 marca, zaczynając od działającej przy parafii Miłosierdzia Bożego Salezjańskiej Świetlicy Środowiskowej „Akademia Radości”. Na początku TVP nakręciła „przebitki” z zabawy dzieci w poszczególnych salach (ogólnej, komputerowej, siłowni, rekreacyjnej, kawiarenki), a następnie dzieci zaprezentowały krótkie przedstawienie pt. „Ballada o uprzejmym rycerzu”. Z kolei TVP sfilmowała umiejętności kulinarne dzieci czyli tzw. Akademię Gotowania Młodego Kuchcika oraz zabawę w wielobój sportowy. Potem był wywiad z dziećmi, animatorami, wolontariuszami i wychowawcami.

Kolejnym punktem programu była druga Kapituła „Akademii Rycerskiej Księstwa Oświęcimskiego” w kaplicy św. Jacka na Starym Mieście w Oświęcimiu, gdzie wszyscy udali się podstawionym autobusem. Do „Akademii Rycerskiej” zostali przyjęci nowi kadeci, którzy złożyli uroczyste ślubowanie nad grobem czterech książąt oświęcimskich – Władysława oświęcimskiego, Jana I Scholastyka, Jana II i Jana III. W czasie ceremonii pasowania kadetów kanclerz akademii ks. Robert Bieleń „Biały” w obecności podskarbiego Józefy Żyły „Rozsądnej” oraz ochmistrzyni Małgorzaty Sucheckiej „Gospodarnej” odebrał przysięgę od 9 nowych kadetów, którzy obiecywali bronić potrzebujących i zawsze mówić prawdę. W czasie Kapituły tytuł „Szatnego Księstwa oświęcimskiego” wraz z dyplomem i pamiątkową tarczą otrzymał dobrodziej Akademii mistrz szewski Jan Stachura. „Akademia Rycerska” działa od dwóch lat i obecnie liczy 15 kadetów.

Po dzieciach ekipa telewizyjna odwiedziła Salezjańskie Centrum dla Dorosłych (SCD) na Zasolu wnikliwie rejestrując okiem kamery jego działalność i funkcjonowanie. W środowe popołudnie w SCD odbywały się spotkania w ramach „Szkoły gotowania”, „Szkoły szycia” oraz zajęć rękodzielnictwa artystycznego Akademii Sztuk Przeróżnych na Zasolu (ASP na Zasolu). Jako pierwszą ekipa TVP odwiedziła prowadzoną przez Bożenę Pędziwiatr „Szkołę gotowania”. Z dużym zaciekawieniem filmowano jak powstają wspaniałe potrawy, których zapach roznosił się po całym pomieszczeniu kawiarenki dla dorosłych. Po skończonym pokazie gotowania przeprowadzono z panią Bożeną, krótki wywiad na temat prowadzonych zajęć. Naturalnie nie obeszło się bez spróbowania potrawy, jaką było w tym dniu risotto. Następnie obiektyw telewizyjnej kamery skierował się w stronę „Szkoły szycia”. Zajęcia prowadzone są przez dyplomowaną krawcową – Wandę Bulik. Uczestnicy „szkółki” uczą się w niej podstaw szycia ręcznego i maszynowego, wszywania zamków, skracania ubrań czy podstawowych czynności szycia ręcznego i maszynowego.

Udając się dalej kamera zaczęła rejestrować prowadzone przez Halinę Indyk zajęcia z rękodzielnictwa artystycznego w ramach ASP na Zasolu. Obecni na zajęciach artyści z ASP na Zasolu i inni uczestnicy tworzyli piękne kilimy.

Dalej ekipa TVP przeprowadziła krótkie wywiady z Zarządem SCD i ASP na Zasolu. Na wstępie kierowniczka SCD Barbara Kuciel przedstawiła działalność i funkcjonowanie poszczególnych sekcji i zajęć: kawiarenki dla dorosłych, poradni rodzinnej, zajęć sportowych (siłowni dla kobiet i mężczyzn, aerobicu, fitness). Zdzisław Wójcik, dyrektor artystyczny ASP na Zasolu, i Teresa Gabryś, dyrektor administracyjny ASP na Zasolu, podsumowali dotychczasową działalność ASP na Zasolu i przedstawili plany na przyszłość. Janina Rochowiak, wolontariuszka SCD, opowiadała o ostatnich reżyserowanych przez siebie jasełkach, układzie kolędniczym i zabawie karnawałowej.

Po sfilmowaniu mszy św., która odbyła się na górze w kościele, ekipa TVP gościła w salce konferencyjnej, gdzie odbywała się 36. Biesiada Muzyczna. Biesiadę poprowadził tradycyjnie wodzirej Roman Żmuda śpiewając razem z uczestnikami oraz słuchając kawałów i wierszy. Dodatkowo na biesiadzie wystąpił gościnnie miejscowy kompozytor Zdzisław Boczarski, który grając na gitarze śpiewał swoje ballady. Tak minęło kolejne popołudnie i wieczór salezjańskiego dzieła, którego pomysłodawcą i założycielem jest ks. dr Robert Bieleń, „Człowiek Roku 2008” w Małopolsce.

Późnym wieczorem w salezjańskim oratorium na Zasolu odbył się filmowany przez ekipę TVP miniturniej w tenisa stołowego o Statuetkę św. Józefa pomiędzy zawodnikami SALOS-Zasole a drużyną policji powiatowej, który to mecz wygrała policja 3:2.

Telewizja nakręciła również próbę oratoryjnej grupy teatralnej „Quo vadis”, która ćwiczy obecnie sztukę o ks. Bosko pt. „Rycerz Madonny” (premiera już wkrótce). Zostały nakręcone również klipy z życia oratorium.

Wymienione dzieła salezjańskie mieszczą się przy parafii „Miłosierdzia Bożego” na osiedlu rotmistrza Witolda Pileckiego 31, na Zasolu w Oświęcimiu i są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Szczegółowe informacje nt. Salezjańskiego Centrum na Zasolu można sprawdzić na stronach www: www.itvro.pl oraz www.salezjanskiecentrum.pl.

Michał Zięba, Zdzisław Wójcik
Więcej na stronie Salezjan ks. Bosko.