Home WiadomościArchiwum Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu: Zabawa bez alkoholu i wielkopostna abstynencja

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu: Zabawa bez alkoholu i wielkopostna abstynencja

Redakcja

Od niedzieli 22 lutego do 28 lutego przeżywamy 42. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest on zachętą, by ostatnie dni karnawałowej zabawy nie były okazją do upijania się, a także do podjęcia postanowienia abstynencji w Wielkim Poście.

Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu brzmi: "Troska o trzeźwość – troską o życie". Jak wyjaśnia bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości, program duszpasterski, do którego hasło to bezpośrednio nawiązuje, ma rozbudzić w naszych sercach wolę obrony życia nie tylko nienarodzonych dzieci, ale zmobilizować do troski o życie człowieka we wszystkich jego różnorodnych wymiarach: fizycznym, psychicznym i duchowym.

– Niepodważalnym jest fakt, że problemy alkoholowe w sposób najgłębszy ranią życie duchowe, upośledzają życie psychiczne i szkodzą fizycznemu wymiarowi ludzkiej egzystencji – wskazuje bp Bronakowski.

Jednocześnie przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości zaznacza, że akcent położony zostanie przede wszystkim na działania pozytywne zapobiegające występowaniu tych problemów. – W wielkim dziele przemiany naszej współczesnej kultury i budowania "cywilizacji życia", troska o trzeźwość zajmuje ważne miejsce. Dlatego wciąż potrzeba nam jak największego zaangażowania w dziedzinie profilaktyki, edukacji i kształtowania wartościowych i godnych rozpowszechniania postaw, zwłaszcza wśród młodych Polaków – mówi bp Bronakowski.

Biskup zachęca, by otoczyć troską ludzi borykających się z nałogiem oraz ich rodziny i najbliższych. – W szlachetnej walce o przywrócenie godności życia nikt nie może być osamotniony i pozostawiony bez opieki. Każdy z nas, chrześcijan, wezwany jest mocą przykazania miłości do autentycznej troski o życie bliźniego – podkreśla hierarcha.

W Polsce istnieje wiele ruchów, grup i wspólnot, które przez troskę o trzeźwość wychowują do dojrzałej wiary. To m.in. Krucjata Wyzwolenia Człowieka i Dziecięca Krucjata Niepokalanej. Pomoc duszpasterską osobom uzależnionym niesie Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu czy Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie Osobom Uzależnionym. W każdej diecezji powołani są duszpasterze trzeźwości.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu będzie obchodzony po raz 42. Od kilkunastu lat Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski proponuje, aby tydzień ten obejmował ostatnie dni karnawału, aby zachęcić do umiarkowania podczas zabaw, często połączonych z piciem dużych ilości alkoholu. Z kolei początek Wielkiego Postu, ma zachęcić do podjęcia wielkopostnych postanowień abstynencji.

Wiele wspólnot organizuje bale karnawałowe, na których w ogóle nie ma alkoholu.

W czasie Wielkiego Postu będą z kolei odbywały się m.in. rekolekcje. W Rokitnie, gdzie pierwsze rekolekcje trzeźwościowe odbyły się w 1989 r., rozpoczną się 27 lutego.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda