Home WiadomościArchiwum Uroczystości 150. rocznicy Objawień MB Jaworzyńskiej na Wiktorówkach

Uroczystości 150. rocznicy Objawień MB Jaworzyńskiej na Wiktorówkach

Redakcja
Obchodom 150. rocznicy objawienia Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr na Wiktorówkach przewodniczył będzie 31 lipca metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.


Program jubileuszu przewiduje o godz. 9.00 Godzinki do NMP, następnie o 9.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec, o 10.30 procesję z Sanktuarium do ołtarza polowego na Rusinowej Polanie i o godz. 11.00 uroczystą celebrację Eucharystii pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza.

Na uroczystej Mszy św. metropolita krakowski przekaże dominikanom relikwie z krwią bł. Jana Pawła II. – Bardzo serdecznie zapraszamy na obchody Wielkiego Jubileuszu 150-lecia Objawienia Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr – mówi o. Dąbkowicz. Zakonnik zwraca jeszcze uwagę na jeden ważny moment jubileuszu. 15 sierpnia o godz. 11.00 w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, na Wiktorówkach, odbędzie się Msza św., której przewodniczyć będzie o. Krzysztof Popławski, prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. Eucharystia będzie powiązana z instalacją relikwii św. Jacka.

Dominikanie na Wiktorówkach pracują od 1958 r. O. Leonard Węgrzyniak przepracował w sanktuarium Królowej Tatr ponad 36 lat. Obecnie spędza tam tylko wakacje. – Kiedy człowiek przychodzi na Wiktorówki, skąd hektar nieba widać, to jakoś automatycznie jego myśli biegną w kierunku Pana Boga. To miejsce stoi na szlaku turystycznym, ale przede wszystkim jest przystankiem w drodze do wieczności – mówi o. Leonard. Zakonnik podejmował u Królowej Tatr wielu znanych pielgrzymów, w gronie których są polscy biskupi, politycy, aktorzy. Dominikanie z radością i z humorem dodają, że wśród gości bywają i niedźwiedzie.

Dominikańscy gazdowie z Wiktorówek słyną z podejmowania gości gorącą herbatą. Kiedy już turysta ugasi pragnienie, może skorzystać z sakramentu spowiedzi. – Nieraz siedząc w konfesjonale, penitent obwieszczał, że ostatni raz spowiadał się 30, 40 lat temu. Dodawał zwykle, że w tym miejscu zapragnął pojednania z Bogiem – mówi o. Leonard.

Wielu nowożeńców pragnie u Królowej Tatr powiedzieć sobie sakramentalne „tak". O. Dąbkowicz wylicza, że w ciągu roku odbywa się 30 ślubów. Ponadto osoby związane z górami decydują się często na ochrzczenie dziecka właśnie w sanktuarium na Wiktorówkach. – Nie ukrywam też, że wychodzimy naprzeciw wszystkim osobom, które żyją w związkach niesakramentalnych i pragną, aby ich dziecko przyjęło sakrament Chrztu św. – mówi o. Marcin.

Na Wiktorówki przychodzą co roku uczestniczy Światowych Rekolekcji Podhalańskich, zaś Msze św. w każdą niedzielę po Dniu Matki uświetniają muzycy z regionu. Tłoczono jest również na Bożonarodzeniowej i noworocznej Pasterce.

Kamienny mur otaczający z jednej strony sanktuarium to jednocześnie symboliczny cmentarz wszystkich, którzy górali kochali. Pierwsza tablica pochodzi z 1971 r. – Kolejne są przygotowane i czekają na montaż – mówi o. Marcin. Zakonnik dodaje, że rodziny i przyjaciele osób, których tablice zawisły na Wiktorówkach spotykają się zwykle raz w roku. – Proszą o Mszę św. poza codziennym porządkiem. Przychodzą wcześnie rano lub pod wieczór. Z każdym rokiem w inny sposób przeżywają swoje cierpienie, nie są już zamknięci i pogrążeni w bólu – podkreśla o. Marcin. O. Leonard wspomina również kilka przypadków, kiedy najbliższe rodziny po wcześniejszej modlitwie zdecydowały się rozsypać w tatrzańskim lesie urnę z prochami zmarłej osoby.

Na Wiktorówki najłatwiej podejść od strony Wiercha Porońca (droga na Łysą Polanę). Przejście bardzo łagodnym szlakiem od parkingu na Rusinową Polanę zajmuje – w zależności od tempa – około godziny. Na Rusinowej ustawiony jest znak w kierunku sanktuarium (10 min).

W ramach duszpasterstwa dominikanie odprawiają Msze św. w niedziele na Wiktorówkach o godz.: 9.00, 11.00, 13.00 i 17.00 (tylko w okresie letnim), oraz w schroniskach tatrzańskich: Włosienica (pawilon pod Morskim Okiem): 17.00; Schronisko Roztoka: 19.30; Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich: 19.30. Msza św. w dzień powszedni na Wiktorówkach jest o 12.00.

KAI/pc

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda