Uroczystości rocznicowe w Madrycie

Jubileuszowe uroczystości z okazji 100-lecia kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera miały miejsce w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Madrycie. Uroczystej mszy w maryjnym sanktuarium przewodniczył bp Juan Antonio Martínez Camino, sekretarz Episkopatu Hiszpanii.


W homilii podkreślił rolę św. Klemensa w historii Kościoła oraz jego znaczenie dla umacniania chrześcijańskiej tożsamości Europy. Zwrócił też uwagę na konieczność nowej misji w świetle ostatniego dokumentu Episkopatu “Aktualność misji ad gentes w Hiszpanii”.

Uroczystość otwiera jednocześnie “Rok Klementyński” w Hiszpanii. Redemptoryści chcą zatrzymać się przy św. Klemensie, aby czerpać z niego przykład do głoszenia Ewangelii ciągle na nowo, zwłaszcza w tak szybko zmieniającym się świecie, mówi Pedro López CSsR, przełożony prowincjalny redemptorystów w Hiszpanii. W planach są m. in. wędrowne wystawy poświęcone świętemu, wykłady oraz pielgrzymka do miejsc klementyńskich, zwłaszcza do kościoła św. Benona w Warszawie. “Postać św. Klemensa, jego życie i działalność są bardzo atrakcyjne dla tutejszej młodzieży”, podkreśla Pedro López.

o. Marek Raczkiewicz CSsR – korespondencja z Madrytu