V Ignacjańskie Dni Młodzieży

Warsztaty o kulturach afrykańskich, judaizmie, spotkania z teatrem jezuickim, a nawet kursy indyjskiego tańca filmowego i warsztaty dziennikarstwa radiowego – to tylko niektóre atrakcje V Ignacjańskich Dni Młodzieży, organizowany przez ojców jezuitów. Potrwają one od 27 lipca do 1 sierpnia na terenie sanktuarium w Starej Wsi koło Rzeszowa – największego sanktuarium maryjnego na Podkarpaciu.

Jednym z głównych wydarzeń V Ignacjańskich Dni Młodzieży (IDM) ma być ogłoszenie św. Stanisława Kostki patronem Jezuickich Wspólnot Młodzieżowych MAGIS. "Chcemy żyć jak Staszek, tak jak on odkrywać pragnienia i odważnie je w życiu realizować. Chcemy żyć ‚magis’ – bardziej, dla większej Bożej chwały ukazując światu, że bycie chrześcijaninem dzisiaj jest dla odważnych i wielkiego serca" – wyjaśnia na stronie www.jezuici.pl o. Paweł Brożyniak.

Ignacjańskie Dni Młodzieży uroczyście zainauguruje o. Dariusz Kowalczyk SJ, prowincjał jezuitów Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej. "Będzie to wielkie święto młodzieży żyjącej duchem świętego Ojca Ignacego" – dodaje o. Brożyniak.

Jezuici przygotowali uczestnikom Dni Ignacjańskich bogaty program. Uczestnicy IDM będą mieli okazję popracować w grupach tematycznych pod okiem wielu ciekawych i doświadczonych fachowców. Gośćmi Dni będą małżeństwa, osoby świeckie i duchowne zajmujące się różnymi dziedzinami życia. Wśród nich m.in. znany benedyktyn o. Leon Knabit, dyrektor wydawnictwa Rhetos i redaktor naczelny Przeglądu Powszechnego o. Tomasz Kot SI oraz Siewcy Lednicy – grupa chrześcijańskich muzyków folkowych z Wielkopolski, Podhala i Żywiecczyzny.

Głównymi atrakcjami będą warsztaty kultur afrykańskich oraz religii i kultury żydowskiej. O Afryce opowiadać będzie Dorota Łajło – misjonarka i fotoreporterka katolickiego czasopisma "Misjonarz". Przez rok przebywała w jednym z afrykańskich krajów objętych wojną domową, gdzie odwiedzała misje katolickie. Opowie m.in. o symbolice afrykańskich masek i strojów, zapozna także z modlitwą w językach afrykańskich. Natomiast prowadzone Franciszkę Guz warsztaty żydowskie poświęcone będą m.in. kuchni Izraela, muzyce klezmerskiej i znaczeniu poszczególnych świąt w kalendarzu żydowskim.

Odbędą się ponadto dyskusje o kobiecości i seksualności, które poprowadzą pedagog Katarzyna Byra, psycholog Dobrosława Bednarz oraz jezuita o. Marek Rosłoń, filozof i terapeuta związany m.in. z Kliniką Psychiatrii w Krakowie.

Przewidziane są także tak nietypowe atrakcje jak kursy tańca izraelskiego i tańca Bollywood – indyjskiego tańca filmowego, warsztaty modlitwy śpiewem, warsztaty teatralne "Podróż pragnień" na podstawie tekstów Johna Eldredge`a, warsztaty wikliniarskie i pierwszej pomocy oraz spotkania z ikoną. O dziennikarstwie radiowym od kuchni, m.in. sztuce przeprowadzania wywiadu radiowego oraz posłuiwania się sprzętem reporterskim, opowiedzą Agnieszka Trzeciakiewicz – dziennikarka redakcji katolickiej Polskiego Radia oraz jego były dyrektor i duszpasterz akademicki o. Rafał Szteyka SJ.

Oprócz codziennych Eucharystii w sanktuaryjnej bazylice, każdemu dniu IDM towarzyszyć będzie jedno, ważne wydarzenie. W niedzielę 27 lipca będzie koncert grupy Ewa Uryga & Co., w następnego dnia występy teatru jezuickiego, a we wtorek 29 lipca – nabożeństwo prowadzone przez nowicjuszy i ogłoszenie św. Stanisława Kostki patronem Jezuickich Wspólnot Młodzieżowych MAGIS. Na nabożeństwie obecny będzie prowincjał jezuitów Prowincji Polski Południowej o. Krzysztof Dyrek. "Każda z magisowych wspólnot przyjmie relikwiarz Stanisława. Z nim wyruszymy ku roku 2018, do którego chcemy przygotowywać się przez najbliższe lata" – wyjaśnia o. Paweł Brożyniak.

W czwartek 31 lipca na zakończenie IDM odbędzie się koncert chrześcijańskiej grupy Maleo Reggae Rockers.

Stara Wieś leży 50 km na południe od Rzeszowa. Znajduje się w niej największe sanktuarium maryjne na Podkarpaciu. W sanktuarium znajduje się koronowany cudowny obraz Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej z I połowy XVI w., otoczony kultem nie tylko przez lokalną ludność, ale także pielgrzymów przybywających ze Słowacji i Węgier. W latach 1728-1784 Matce Bożej w Starej Wsi cześć oddawali paulini, a od roku 1821 do chwili obecnej Starowiejskiej Matce Miłosierdzia służą jezuici. Kolegium starowiejskie jest także domem dla Nowicjatu Jezuitów Prowincji Polski Południowej.

za: www.niedziela.pl