Home WiadomościArchiwum VII Zlot Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS)

VII Zlot Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS)

Redakcja
„A On spojrzał z miłością poprzez twarz Ksiedza
Bosko i przygarnął mnie… I przygarnął mnie." Tak brzmią
słowa hymnu VII Zlotu Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, który
odbył się w dniach 24-26 września 2010 r. Ponad 600 młodych ludzi
z terenu całej Polski przyjechało do Czaplinka, aby rozważać
Słowo Boże, karmić się Eucharystią i dzielić radością z
rówieśnikami.

 
Spotkanie rozpoczęło piątkowe Nabożeństwo Jedności, podczas którego do młodych przesłanie skierował ks. Inspektor Marek Chmielewski sdb. W przystępnych dla młodzieży słowach ksiądz Inspektor przypomniał, jak „ksiądz Bosko widział Jezusa”. Nawiązując do konkretnych wydarzeń z życia naszego Patrona, jak np. sen z dziewiątego roku życia, ksiądz Inspektor zauważył różne aspekty duchowej drogi Świętego Wychowawcy. Na zakończenie wieczornego słówka ks. Marek pozostawił w widocznym miejscu biret – odwołując się tym samym do praktyki księdza Bosko, gdy nie mógł być obecnym wśród młodzieży.
 
Pierwszy dzień zlotu zakończył tzw. „wieczernik animatorów”, w którym około 50 animatorów po raz kolejny powracało do Źródła swojego aspostolskiego zaangażowania. Spotkanie było jednocześnie przygotowaniem do sobotniej pracy w grupach.
 

 
Sobota rozpoczęła się jutrznią animowaną przez Ruch Światło-Życie. Następnie konferencję na temat „Chcemy ujrzeć Jezusa oczami księdza Bosko” wygłosił ks. Michał Mejer sdb. Prelegent przypomniał młodzieży fundamenty salezjańskiej duchowości młodzieżowej, którymi są Eucharystia, Sakrament Pojednania i Słowo Boże. Wykład spotkał się z żywym przyjęciem przez młodzież, którą interesowały szczególnie osobiste doświadczenia księdza Michała. Zachęceni do słuchania Słowa Bożego młodzi ludzie rozeszli się do pracy w grupach, których było około czterdziestu. Tekstem wiodącym był fragment Ewangelii mówiący o spotkaniu bogatego młodzieńca z Chrystusem. W centrum tego dnia była Eucharystia, której przewodniczył ks. Mariusz Wencławek sdb. Po Mszy świętej młodzież udała się na posiłek do czaplineckich rodzin. Spotkanie z mieszkańcami było okazją do zaproszenia ich na ewangelizację przeprowadzoną na rynku.
 
Atrakcją sobotniego wieczoru był koncert zespołu Anti Babiolon System. Po koncercie w marszu z pochodniami uczestnicy zlotu udali się pod pomnik Jana Pawła II. Tam odbył się Apel Pokolenia JP II. Historyczne miejsce pobytu Karola Wojtyły, a zwłaszcza słowa mówiące o jego życiu przywróciły młodzieży pamięć o postaci naszego wielkiego Rodaka. Zwięczeniem święta była Eucharystia, której przewodniczył ks. Janusz Tokarczyk sdb. Dziękczynienie Bogu stało się również okazją do podziękowania osobom, które przyczyniły się do bardzo owocnego przebiegu VII Zlotu Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego.
 
ks. Mariusz Wencławek sdb
 

 
Co to jest Salezjański Ruch Młodzieżowy (MGS)
 
To przede wszystkim działalność grup młodzieżowych w Polsce i na świecie w oparciu o charyzmat księdza Bosko. To potrzeba realizowania we własnym życiu młodzieżowej duchowości salezjańskiej poprzez formację, modlitwę, radość bycia razem, świętowanie, codzienność, pomoc młodemu człowiekowi. To wreszcie potrzeba jedności i wspólnoty z innymi młodymi.
 
Pierwszymi i bezpośrednimi apostołami młodych są sami młodzi. To przeświadczenie było jednym z powodów sukcesów wychowawczych księdza Bosko. Zależało mu, aby włączali się i czuli odpowiedzialni za wychowywanie rówieśników i sami wychodzili z różnymi inicjatywami wymagającymi czasem wyjątkowej odwagi. Dzisiaj Salezjanie kontynuują tę pracę, zachęcając do uczestnictwa w grupach, organizacjach i ruchach formacyjnych, apostolskich i o celach społecznych. W nich młodzież odnajduje własne miejsce, pomoc w zrozumieniu życiowych wyborów, możliwość zaangażowania w różnorakich formach wolontariatu.
 
Salezjański Ruch Młodzieżowy nie powstał z zamierzenia Salezjanów czy Salezjanek, ale wyrósł jako potrzeba, jako pragnienie wielu młodych serc. Nie jest on już taki nowy, przyjmujemy jako "dzień jego publicznych narodzin" spotkanie młodzieży z całego świata na Colle Don Bosco w 1988 r. Świętowano wówczas 100 rocznicę narodzin dla nieba ks. Bosko. Doświadczenie jedności "utworzyło" to, co nazywamy Salezjańskim Ruchem Młodzieżowym, a co po włosku brzmi – "Movimento Giovanile Salesiano" i dlatego podkreślając jego międzynarodowy wymiar, używamy skrótu MGS. Grupy i stowarzyszenia młodzieżowe, które zachowując swoją autonomię organizacyjną oraz pracując w różnych miejscach i w różny sposób identyfikują się z duchowością i pedagogią salezjańską, tworzą w sposób domyślny lub wyraźny Salezjański Ruch Młodzieżowy.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda