Home WiadomościArchiwum Watykańskie rekolekcje wielkopostne przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II

Watykańskie rekolekcje wielkopostne przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II

Redakcja
Trwające w Watykanie rekolekcje wielkopostne dla Papieża i jego współpracowników to duchowe przygotowanie do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II – powiedział prowadzący je o. François-Marie Léthel. Francuski karmelita bosy jest prałatem sekretarzem Papieskiej Akademii Teologicznej i profesorem rzymskiego fakultetu Teresianum. Swe rozważania rekolekcyjne zatytułował: „Światło Chrystusa w sercu Kościoła – Jan Paweł II i teologia świętych”. Rekolekcjonistę zapytaliśmy, dlaczego wybrał taki temat.

 
„Od wielu lat studiuję świętych – powiedział Radiu Watykańskiemu papieski rekolekcjonista. – Temat ten zawsze stał w centrum moich badań teologicznych. Święci są wielkimi świadkami świętości Kościoła, więc przez ich świadectwo, refleksję, doświadczenie jaśnieje światło Chrystusa. Jan Paweł II to Papież świętości, a jego beatyfikacja jest oficjalnym uznaniem jego świętości. Papież ten ogłosił najwięcej świętych i błogosławionych. Ukazywał ich nie tylko jako przykłady doskonałości chrześcijańskiej, ale jako teologów w najgłębszym sensie: jako znających Boga. Przedstawiał ich jako niosących w dzisiejszym świecie światło Chrystusa. Zbyt często sądzi się, że święci byli trochę nie z tej ziemi, bez żadnych wad, ale tak nie jest. Święci byli tacy jak my, mieli swoje ograniczenia, byli poranieni. Oni również popełniali grzechy, ale kiedyś zdecydowali się iść do końca za Jezusem. Tego życzyłbym całemu Ludowi Bożemu, również, by przygotować się do naprawdę wielkiego dla wszystkich wydarzenia, jakim będzie beatyfikacja Jana Pawła II. Trzeba się przygotować, lepiej uświadamiając sobie osobiste powołanie do świętości i robiąc postępy w modlitwie, życiu chrześcijańskim, miłości do innych".

Dziś podczas watykańskich rekolekcji o. François-Marie Léthel OCD mówi o zmarłym w XVIII wieku św. Ludwiku Marii Grignion de Monforcie. Tytuł jednego z rozważań brzmi: „Chrystocentryczne i maryjne Totus tuus Karola Wojtyły jako wątek przewodni całego jego życia". Przyszły Papież swą dewizę biskupią zaczerpnął z Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, w którym ten święty pisze: „Totus tuus ego sum, et omnia mea tua sunt. Jestem cały Twój i wszystko co moje, Twoim jest, o Jezu, przez Maryję, Twą Matkę". W następnych dniach rekolekcjonista zajmie się również takimi świętymi, jak Teresa od Dzieciątka Jezus, którą Jan Paweł II ogłosił doktorem Kościoła, czy Anzelm i Tomasz z Akwinu, których cytował w encyklice Fides et ratio. Omówi też bł. Chiarę Badano, 18-letnią świecką z ruchu Focolari, wyniesioną do chwały ołtarzy w ub. r. Rekolekcje zakończą się 19 marca, w papieskie imieniny. Ostatnie rozważanie będzie o chrzcielnym patronie Benedykt XVI, św. Józefie.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda