Home WiadomościArchiwum Wspomnienie: o. Wincenty Stanisław Paryna OFMConv

Wspomnienie: o. Wincenty Stanisław Paryna OFMConv

Redakcja

Dwa lata po otrzymaniu święceń kapłańskich aresztowało go NKWD. Dzięki jego staraniom Prymas Wyszyński i kard. Wojtyła koronowali obraz Matki Bożej w Rychwałdzie. Zmarł 11 lat temu we Wrocławiu.

Stanisław Paryna urodził się w Czyszkach k. Lwowa 8 sierpnia 1921 roku. W 1933 roku wstąpił do Małego Seminarium Misyjnego oo. Franciszkanów we Lwowie. Sześć lat później złożył pierwsze śluby w zakonie franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentulanych) i przyjął imię Wincenty.

Po otrzymaniu 21 maja 1944 roku święceń kapłańskich, krótko pracował we Lwowie i w Czyszkach. W styczniu 1946 roku został aresztowany przez NKWD i spędził pół roku w więzieniu we Lwowie. Po uwolnieniu pracował w Głogówku k. Opola (1946-1947), we Wrocławiu (1948-1949), gdzie był pierwszym administratorem parafii franciszkańskiej św. Karola Boromeusza oraz w Legnicy (1949-1952).

Kolejne 19 lat życia franciszkanina związane było z Rychwałdem k. Żywca. Początkowo pełnił tam obowiązki wikariusza i katechety, a następnie gwardiana i administratora parafii św. Mikołaja i Matki Bożej Szkaplerznej. Dzięki długoletnim staraniom o. Paryny, 18 lipca 1965 roku odbyła się koronacja XV-wiecznego wizerunku Maryi z Dzieciątkiem Jezus, znajdującego się w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.

Korony papieskie na obraz nakładali Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, kard. Karol Wojtyła z Krakowa, generał zakonu o. Bazyli Heiser OFMConv z Rzymu oraz prowincjał o. Marian Lisowski OFMConv z Krakowa. Generał zakonu w uznaniu zasług o. Wincentego mianował go tzw. "definitorem wieczystym" krakowskiej Prowincji franciszkanów.

W 1971 roku o. Wincenty pracował w zarządzie Prowincji, był jej asystentem i ekonomem. Te urzędy piastował trzy kadencje, do roku 1980. W latach 1972-1974 był także sekretarzem Prowincji. Od 1980 do 1986 roku pracował jako duszpasterz i ekonom klasztoru w Krakowie. Później został przeniesiony do Wrocławia.

W 1991 roku już jako emeryt wyjechał na rok do pomocy duszpasterskiej na Ukrainie – we Lwowie i Gródku Jagiellońskim, gdzie był administratorem parafii. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, wrócił do Wrocławia, gdzie przebywał do śmierci, do 9 lutego 1998 roku W 1994 roku obchodził złoty jubileusz (50-lecie) kapłaństwa.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda