Home WiadomościArchiwum Wystawa ikon Jerzego Nowosielskiego

Wystawa ikon Jerzego Nowosielskiego

Redakcja

Jeszcze tylko dwa dni można oglądać wystawę „Obraz nie ręką ludzką malowany – Ikony Jerzego Nowosielskiego i archetypy” na Jasnej Górze. Wystawa potrwa do 31 lipca. Uroczystość otwarcia odbyła się we wtorek, 15 lipca o godz. 18.00 w Sali Rycerskiej.

Na wystawie prezentowanych jest około 70 ikon, z czego 40 prac jest autorstwa Jerzego Nowosielskiego i pochodzi z wielu placówek muzealnych Polski oraz z kolekcji prywatnych. Prezentacja ukazuje przeobrażenia malarstwa ikonicznego od czasów Bizancjum po współczesność.

Zorganizowana w szybkim tempie wystawa jasnogórska stanowi ukoronowanie trasy wystawienniczej obejmującej cztery miasta w Polsce oraz Bukareszt. W przyszłości zaplanowano prezentacje w Bułgarii, w Grecji i na Ukrainie.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest wybitny znawca sztuki prawosławnej Michał Bogucki, który razem z Alicją Młodecką, dyrektorem Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Zamek Książ sprawuje również funkcję kuratora wystawy.

„Marzeniem każdego, który realizuje taką wystawę, która w pewien sposób opowiada o wyznaniowości, o wierze, jest pokazanie jej na Jasnej Górze. Dla nas jest to niezwykły zaszczyt, ukoronowanie trasy tej wystawy po Polsce” – mówi Alicja Młodecka.

„Ta wystawa podsumowuje swoją roczną trasę na Jasnej Górze, w stolicy polskiej duchowości” – dopowiada Michał Bogucki.

„Wystawa oprócz tego, że pokazuje twórczość prof. Jerzego Nowosielskiego na tle archetypów, to pokazuje też bardzo zasadniczo jedność chrześcijaństwa oraz wspólnotę kulturową Polski i Ukrainy” – wyjaśnia Alicja Młodecka.

„Chcieliśmy pokazać przede wszystkim zjawisko ikony nie jako muzealia, tylko jako sztukę żywą, niezbędną dla Kościoła, i to w szerokim pojęciu Kościoła wschodniego i Kościoła zachodniego i kontynuację najlepszych tradycji kanonu sztuki bizantyjskiej, sztuki rosyjskiej, sztuki ukraińskiej czyli sztuki Kościoła Prawosławnego w realizacji współczesnej prof. Jerzego Nowosielskiego, który z pełną świadomością, z pełnym wykorzystaniem doświadczeń sztuki nowoczesnej, odrodził ikonę i skierował ją ku przyszłości” – zaznacza Michał Bogucki.

Organizatorami wystawy na Jasnej Górze są miłośnik sztuki Adam Dobosz oraz przedstawiciel przeora sanktuarium o. Jan Golonka, kurator Zbiorów Sztuki Wotywnej Klasztoru Jasnogórskiego.

Podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak otwierając wystawę powiedział: „Niech prezentowane ikony i album wydany z tej okazji umocnią naszą wiarę i przybliżą nas do Boga”.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda