Home WiadomościArchiwum XV Targi Wydawców Katolickich: Feniks 2009 dla 'Apostolicum'

XV Targi Wydawców Katolickich: Feniks 2009 dla 'Apostolicum'

Redakcja
’Biblia i jej kultura', jako dzieło zbiorowe, wykracza daleko poza komentarz duchowy i teologiczny. Pozwala ona zagłębić się w źródła pozabiblijne, wejść w kulturę ówczesnych ludzi a także przyjrzeć się panującej w tamtym czasie sytuacji społeczno-politycznej.


Wszystkie te informacje umieszczone są kompaktowo wokół wybranych, charakterystycznych dla danej kwestii, tekstów biblijnych w celu jak najlepszego do nich dostępu.

’Biblia i jej kultura', Tom I: Stary Testament, Tom II: Jezus i Nowy Testament.

autorzy: Michel Quesnel, Philippe Gruson

tłum.: Joanna Domańska-Gruszka, Anna Loba, Patrycja Tomczak

To jedyna, jak dotąd, książka na polskim rynku, która tak głęboko i całościowo traktuje o kulturze, w której powstawały Księgi Biblijne.

„Biblia nazywania jest Księgą ksiąg. Jednakże nie spadła ona z nieba. Nie jest też owocem objawienia danego jednej osobie. Tekst Księgi kształtował się poprzez wiele stuleci i ma wielu autorów. Nie spisał jej anioł z nieba, ale ukształtowali ludzie z krwi i kości, którzy uczestniczyli w refleksji nad wielką epopeją człowieka. Biblia ukazuje jak na pięciolinii zwyczajnej historii ludzkości Bóg dopisuje swoją melodię zbawienia. Żeby ją usłyszeć, trzeba w pokorze ducha dostroić do niej swój umysł i serce, a wtedy otworzy ona cały skarbiec mądrości pochodzącej od Boga.

Dla wielu Biblia wydaje się być księgą zamkniętą „siedmioma pieczęciami” (por. Ap 5,1), po zdjęciu których można dopiero dotrzeć do jej treści. Nic bardziej mylnego. Słowo Boże zawarte w Biblii skierowane jest do każdego człowieka i każdy może wyciągnąć z niej naukę i wskazówkę życiową dla siebie. Niemniej jednak, aktualne pozostaje pytanie diakona Filipa skierowane do dworzanina królowej Kandaki: „Czy rozumiesz co czytasz?” (Dz 8,30). Biblia powstała na przestrzeni wielu wieków, w odrębnej i nieznanej dla wielu z nas kulturze. Potrzebuje objaśnienia i osadzenia w kontekście czasów, w których rodziły się teksty biblijne z całym bogactwem rodzajów literackich, poetyckiej finezji, ale i ludzkiej historii nacechowanej pychą, brutalnością i głupotą.

Autorzy prezentowanej książki w sposób modelowy sprostali te­mu zadaniu. Prosto i czytelnie ukazują orędzie zbawcze zawarte w Piśmie Świętym. Nie jest to zadanie łatwe, bo wybitni specjali­ści nie zawsze potrafią zniżyć się do poziomu zwykłego czytelni­ka, by mu przekazać to, co jest istotne w tekście biblijnym, a po­minąć to, w jaki sposób dochodzi się do sedna sprawy. Oddawa­na w ręce Czytelników książka niezawodnie przybliży każdemu niepowtarzalne orędzie zbawienia skierowane do człowieka” (ks. prof. dr hab. Ryszard Rubinkiewicz SDB, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL, członek Papieskiej Komisji Biblijnej – fragment recenzji).

Na uwagę zasługuje również wymiar ekumeniczny działa oraz duży poczet autorów poszczególnych jego części. Związani są oni z tak zasłużonymi centrami badań biblijnych, jak: Instytut Katolicki w Paryżu, Szkoła Biblijna w Jerozolimie, Protestancki Instytut Teologiczny w Montpellier, czy Uniwersytet w Louvain.

Więcej informacji: www.pallotyni.org.

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda