XVIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej

Ponad 1000 dzieci i młodzieży z 30 stowarzyszeń lokalnych SALOS uczestniczyło w XVIII Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej, które odbyły się w Płocku, w dniach 10-12 września. W organizacji igrzysk pomagało ponad 100 wolontariuszy. Rywalizacja sportowa przebiegała w duchu fair play w czterech dyscyplinach: piłce nożnej, koszykówce, piłce siatkowej i tenisie stołowym oraz dwóch kategoriach wiekowych dla chłopców i dziewcząt.

 
Wspaniałe było rozpoczęcie igrzysk w amfiteatrze płockim nad Wisłą z całym ceremoniałem olimpijskim. Prowadził je znany komentator sportowy Przemysław Babiarz. W rozpoczęciu uczestniczyli: ks. bp Piotr Libera /biskup płocki/, prezydent Płocka, władze miasta, województwa i samorządu, przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, PKOL, sponsorzy, ks. wikariusz inspektora warszawskiego ks. K. Jakubowski, ks. wikariusz inspektora krakowskiego ks. D. Bartocha, prezes SALOS RP prof. Z. Dziubiński, krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń, dyrektor i proboszcz Stanisławówki ks. Walerian Jastrzębiec-Święcicki, salezjanie, siostry salezjanki, rodzice i kibice.

Gwiazdą igrzysk był reprezentant Polski na mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn Patryk Czarnowski, który rozpoczynał swoją przygodę sportową w stowarzyszeniu lokalnym SALOS w Ostródzie. Mistrzostwa świata odbędą się na przełomie września i października we Włoszech. Inauguracja Igrzysk zakończyła się modlitwami, słówkiem na dobranoc i błogosławieństwem ks. bpa ordynariusza P. Libery.

W sobotę na Stanisławówce uroczystej mszy św. przewodniczył ks. bp Roman Marcinkowski, który wygłosił też słowo Boże. Salezjanie, SALOS i młodzież złożyły Jubilatowi, ks. biskupowi Romanowi szczere życzenia z okazji 25 lecia sakry biskupiej. Po mszy św. odbył się koncert zespołu „Dodatkowy cukier".

W niedzielę rozegrane zostały finały i odbyło się zakończenie Igrzysk. Formułę zakończenia Igrzysk wypowiedział prezes SALOP RP Z. Dziubiński, a ks. inspektor inspektorii warszawskiej udzielił wszystkim błogosławieństwa na podróż i na każdy dzień nowego roku szkolnego.

Szczególne podziękowania należą się przewodniczącemu komitetu organizacyjnego ks. Andrzejowi Kurcie, Salezjanom z Płocka i wolontariuszom. Wszystkie wyniki XVIII OIMS znajdują się na stronie – www.salosplock2010.pl . Zapraszamy.

XIX Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej odbędą się we wrześniu 2011 roku w Częstochowie.

Zarząd SALOS RP

Za: www.salezjanie.pl