Home WiadomościArchiwum Zakończył się XII Synod Generalny Salwatorianów

Zakończył się XII Synod Generalny Salwatorianów

Redakcja

W sobotę, 26 lipca 2008 r., w domu zakonnym salwatorianów w Krakowie zakończył się XII Synod Generalny Towarzystwa Boskiego Zbawiciela.

Uroczystej Eucharystii na zakończenie spotkania, sprawowanej o godz. 18.00 w kaplicy salwatoriańskiego Centrum Formacji Duchowej, przewodniczył ks. Andrzej Urbański – przełożony generalny zgromadzenia salwatorianów, a kazanie wygłosił ks. Milton Zonta – konsultor generalny odpowiedzialny za formację.

Na bazie ewangelicznego tekstu o spotkaniu Jezusa z Nikodemem (J 3, 1-8) kaznodzieja przypomniał, że wierność charyzmatowi i misji apostolskiej nie polega na powtarzaniu przeszłości, ale raczej na oddaniu w dzisiejszym języku w sposób możliwie najbardziej wierny istoty charyzmatu, którym żył Założyciel i pierwsi salwatorianie.

Ks. Milton zwrócił uwagę, że przyjście Nikodema do Jezusa „nocą” tłumaczy się czasem jego lękiem przed utratą znaczącej pozycji, jaką się cieszył w Sanhedrynie, ale można również stwierdzić, że Nikodem wykorzystał ciemności nocy, by wyruszyć na poszukiwanie Światła. W tym kontekście konsultor generalny ds. formacji zauważył, że przeżywana raz po raz przez salwatorianów noc pustki duchowej, w czasie której elementy składowe naszej prawdziwej tożsamości (wspólnota jako miejsce przebywania z Bogiem i misja odkrywana jako działanie Boga) wydają się być zakryte, nie jest powodem, by zaprzestać poszukiwania światła.

Przywołując słowa O. Franciszka Jordana z jego dziennika duchowego: „Wierz, ufaj, miej nadzieję, miłuj, wysilaj się; musisz wszystkich doprowadzić do Chrystusa. Jesteś dłużnikiem wszystkich, bez względu na to, do jakiego narodu należą!” (DD I 192, 7) kaznodzieja zauważył: „Nie możemy zapomnieć, że nasze DNA jest tym samym, które posiadał nasz Czcigodny Założyciel, którego geny to pasja dla zbawienia WSZYSTKICH, nacisk na formację autentycznych chrześcijan i zdolność angażowania innych w naśladowanie Zbawiciela”. Współbrat pochodzący z Brazylii wyraził nadzieję, że Rok Ojca Jordana będzie dla wszystkich salwatorianów sposobnością, by realizować coś więcej, by obudzić nowe nadzieje, by zachęcić innych do wspólnego podążania drogą powołania i pogłębiać więzi braterskie.

Czas posynodalny kaznodzieja określił jako „czas, by mniej się skarżyć i by ożywiać w sobie ogień pierwszej miłości. Być małym światłem tam, gdzie żyjemy i pracujemy już znaczy o wiele więcej, niż wszystkie ciemności”. Kończąc mówił: „chociażby czasy były trudne, pozwólmy się prowadzić mocy Ducha, poświęcając się [posłudze] z całym zaangażowaniem, jakby wszystko od nas zależało, pamiętając jednak, że wszystko jest również w rękach Boga”.

Na zakończenie Eucharystii przełożony generalny wręczył wszystkim uczestnikom Synodu, przygotowane wcześniej przez organizatorów, pamiątkowe statuetki z wizerunkiem O. Franciszka Marii od Kryża Jordana zachęcając przełożonych do umacniania wśród członków ich wspólnot charyzmatu salwatoriańskiego.

*** *** ***

Tegoroczne spotkanie przełożonych zgromadzenia salwatorianów odbywało się pod hasłem: „Regarding Our First Love. Choose Life”, a głównym przedmiotem obrad była promocja powołań, formacja początkowa i formacja ciągła. W dwutygodniowym spotkaniu, które rozpoczęło się 13 lipca br. uczestniczyli członkowie generalatu salwatorianów i przełożeni jednostek administracyjnych zgromadzenia z całego świata:

członkowie zarządu generalnego:
ks. Andrzej Urbański – przełożony generalny
ks. Piet Cuijpers – wikariusz generalny
ks. Paul Portland – konsultor generalny/sekretarz
ks. Mario Agudelo – konsultor generalny
ks. Bronisław Jakubiec – konsultor generalny
ks. Milton Zonta – konsultor generalny
ks. Scott Wallenfelsz – ekonom generalny

prowincjałowie:
Prowincja Austriacka – ks. Erhard Rauch (2. tydz.) i ks. Josef Wonish (1. tydz.)
Prowincja Belgijska – ks. Michel Coppin
Prowincja Brazylijska – ks. Nelson Barbieri
Prowincja Brytyjska – ks. Peter Preston
Prowincja Czeska – ks. Władysław Mach
Pro-prowincja Hiszpańska – ks. Roberto Herreros
Prowincja Kolumbijska – ks. Juan Carrasquilla
Pro-prowincja Misyjna Kongo – ks. Charles Mahuza Yava
Prowincja Szwajcarska – ks. Karl Meier
Prowincja Polska – ks. Jan Folkert
Prowincja Południowo-Niemiecka – ks. Leonhard Berchtold
Prowincja Północno-Niemiecka – ks. Tadeusz Zieliński
Pro-prowincja Włoska – ks. Gino Mattia
Pro-prowincja Misyjna Tanzania – ks. Lazarus Msimbe
Prowincja USA – ks. David Bergner

przełożeni innych jednostek administracyjnych:
wikariat Chiny – ks. Simon Chen Shang-l
wikariat Wenezuela – ks. Stijn Van Baelen
fundacja Indie – ks. Joseph Kannamparambil
fundacja Azja Wschodnia – ks. Wojciech Juraszek

Obradom XII Synodu przewodniczył przełożony generalny ks. Andrzej Urbański, a w skład komitetu kierującego pracami weszli: ks. Paul Portland – sekretarz generalny, ks. Milton Zonta – konsultor generalny odpowiedzialny za formację, ks. Jan Folkert i ks. Michel Coppin – prowincjałaowie z Polski i Belgii wybrani na wiceprzewodniczących synodu oraz s. Ellen Doyle OSU, która była moderatorem-doradcą w czasie synodu.

W pracach synodalnych swoją pomocą służyli również: ks. Donald Loskot z USA (sekretarz / protokolant), ks. Raúl Gómez z USA (tłumacz angielski – hiszpański), ks. Adam Teneta z Rzymu (tłumacz angielski – polski), Marita Wilczek z Niemiec (tłumacz angielski – niemiecki), ks. Leszek Kopiec z Rzymu (kwestie techniczne) oraz dk. Maciej Dalibor i kl. Kamil Leszczyński z WSD Salwatorianów w Bagnie.

W części obrad uczestniczyły przedstawicielki pozostałych dwóch gałęzi Rodziny Salwatoriańskiej: s. Edith Bramberger SDS – wikaria generalna Kongregacji Sióstr Boskiego Zbawiciela (siostry Salwatoriański) oraz pani Judy Davis z USA – przewodnicząca Międzynarodowej Wspólnoty Boskiego Zbawiciela (salwatorianie świeccy).

za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda