Home Wiadomości Brat Kapucyn – mąż zazdrosny

Brat Kapucyn – mąż zazdrosny

Redakcja

Brat Kapucyn – mąż zazdrosny o wierność charyzmatowi, a jednocześnie respektujący jego wielorakie ekspresje. Tak brzmiał temat jednej z konferencji, którą w dniu 13 marca 2014 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Kapucynów w Lublinie wygłosił br. Wiesław Block.

Dzięki inicjatywie Rektora  seminarium wykłady o charyzmacie kapucyńskim wygłaszał jeden z najlepszych znawców duchowości franciszkańskiej w całym Zakonie.

Na początku br. Wiesław Block przeprowadził dzień skupienia dla całej wspólnoty. Mówił o wierności charyzmatowi kapucyńskiemu. Podkreślał także istotę idei, jaka towarzyszyła św. Franciszkowi z Asyżu, który nie chciał zakładać wspólnoty monastycznej na wzór gminy Jerozolimskiej, ale wspólnotę na wzór Chrystusa i zgromadzonych wokół niego apostołów. Pomimo że część osób współczesnych Franciszkowi nie rozumiała jego intencji, on do końca bronił jej i podkreślał nowość drogi, którą objawił mu Pan. Jedną z istotnych spraw , którą poruszył  w swojej konferencji br. Block, była odnowa życia zakonnego po Soborze Watykańskim II. Według  jego reform zakony – w tym Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – muszą być wierne i „zazdrosne” o swój charyzmat, który dzisiaj wyraża się w wielości i różnorodności form oraz nowości franciszkańskiej, którą jest „braterstwo” i prostota.

Przez dwa kolejne dni br. Wiesław ze swoimi słuchaczami pochylał się nad wczesnymi źródłami franciszkańskimi. Zajęcia prowadzone dla braci z seminarium oraz z ponowicjatu miały zademonstrować , jak przekazać innym rzetelną i pogłębioną wiedzę na temat naszych początków w sposób ciekawy i kompetentny. Cykl spotkań był czasem przypomnienia i odnowienia wiedzy „serca”, która jest źródłem naszego życia w Zakonie Serafickim. Był to czas intensywny, bardzo głęboki i interesujący.

W niedzielę 16 marca br. Wiesław Block głosił okolicznościowe kazania w kapucyńskiej parafii w Lublinie na Poczekajce, nawiązując do swojej pracy nad duchowością św. Franciszka , której poświęca się na co dzień w Rzymie. Po każdej Mszy Świętej była również możliwość nabycia jego najnowszej książki: Wszystkim chrześcijanom. Duchowość Franciszka z Asyżu w świetle jego pism – Tom I Łaska początków.

br. Sebastian Piasek

Za: www.kapucyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda