Home Wiadomości Debata i pielgrzymka

Debata i pielgrzymka

Redakcja

Czeski kardynał i dominikanin Dominik Duka będzie gościem targów wydawców katolickich w Katowicach i weźmie udział w pielgrzymce mężczyzn do Piekar Śląskich.

25 maja prymas Czech weźmie udział w spotkaniu z okazji ukazania się nakładem dominikańskiej oficyny „W drodze” wywiadu-rzeki z kard. Duką. Książka „Tradycja jest wyzwaniem” to zapis rozmowy, którą z arcybiskupem Pragi przeprowadzili polski dominikanin o. Tomasz Dostatni i czeski dziennikarz Jaroslav Šubrt.

Spotkanie to będzie jedną z imprez towarzyszących IX Kiermaszowi Wydawców Katolickich w Katowicach, na które zaproszono arcybiskupa Pragi.

W debacie, która odbędzie się o godz. 15. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego obok kard. Duki i o. Dostatniego wezmą udział: były ambasador Polski w Czechosłowacji i Czechach, prof. Jacek Baluch oraz tłumacz książki Andrzej Babuchowski, a poprowadzi jego redakcyjny kolega i znawca czeskiego Kościoła, Andrzej Grajewski.

„Myślę, że książka, w której kardynał Duka mówi przede wszystkim o złożonej historii czeskiego katolicyzmu, będzie pretekstem do dyskusji o współczesnych problemach Kościoła katolickiego w Czechach” – zapowiada o. Dostatni.

Tego samego dnia kard. Duka odprawi o godz. 18 mszę świętą w katowickim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Proboszcz miejscowej parafii, ks. Paweł Szumilas pracował przez wiele lat jako duszpasterz w czeskiej diecezji Hradec Králové, gdy jej ordynariuszem był biskup Duka.

26 maja prymas Czech uda się do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich na doroczną pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców. Kard. Duka wygłosi homilię podczas mszy świętej, której przewodniczył będzie metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. W uroczystościach zapowiedział udział prezydent Bronisław Komorowski.

W słowie pasterskim na tegoroczną pielgrzymkę metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc przypomniał wiernym, że kard. Duka „jest wyjątkowym świadkiem i ofiarą prześladowań Kościoła na terenie byłej Czechosłowacji, w czasach reżimu komunistycznego”.

„W Piekarach podzieli się z nami przeżywaniem swej wiary i swej misji pasterskiej. Z pewnością wskaże też na historyczne związki Matki Boskiej Piekarskiej z mieszkańcami Pragi” – dodał abp Skworc.

Będzie to kolejna wizyta w Polsce czeskiego hierarchy. Miesiąc temu kard. Duka przewodniczył w Gnieźnie uroczystościom odpustowym ku czci swojego rodaka i patrona Polski – Świętego Wojciecha.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda