Home Wiadomości Solidarni z Kościołem w Chinach

Solidarni z Kościołem w Chinach

Redakcja

W Polsce już po raz szósty z okazji  Międzynarodowego Dzień Modlitw za Kościół w Chinach organizowane są spotkania modlitewne, wystawy i prelekcje na temat sytuacji chińskich katolików.

24 maja jest w Chinach wspomnieniem Matki Boskiej z She Shan – Królowej Chin. Papież Benedykt XVI ogłosił go w 2007 r. Dniem Modlitw za tamtejszy Kościół. – Ci ludzie potrzebują wiele męstwa, by wyznawać swą wiarę. Nasz katolicyzm jest można powiedzieć katolicyzmem cieplarnianym, bo mamy pod ręką kapłanów i sakramenty. Dlatego musimy się tym darem dzielić – podkreśla s. Aleksandra Huf ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, które angażuje się w prace stowarzyszenia Sinicum. Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ wspiera Kościół w Chinach od półtora roku. Zajmuje się przede wszystkim kształceniem i formacją sióstr zakonnych oraz kleryków pochodzącym z Chin. Dzięki temu, mogą oni zdobytą wiedzę i umiejętności przenieść na grunt Kościoła w Chinach.

Polskie uroczystości z okazji Dnia Modlitw za Kościół w Chinach odbędą się w piątek, 24 maja, w kościele św. Antoniego z Padwy przy ulicy Senatorskiej w Warszawie. Po nabożeństwie majowym, które rozpocznie się o godz. 17.30, zostanie odprawiona Msza św. Przewodniczył jej będzie wiceprowincjał franciszkanów o. Stanisław Mazgaj OFM. Homilię wygłosi ks. dr Artur Wysocki z UKSW. Oprawę liturgiczną przygotują siostry ze Zgromadzenia Misyjnych Służebnic Ducha Świętego wraz z kształcącymi się w Polsce siostrami z Chin. Po Eucharystii zebrani wysłuchają prelekcji o. dr. Tomasza Szyszki SVD na temat sytuacji Kościoła w Chinach.

Uroczystości organizowane są nie tylko w Warszawie. 23 maja w Katowicach-Panewnikach odbędzie się sympozjum m.in. na temat posługi misyjnej w Chinach beatyfikowanego w 2012 r. o. Gabriela Marii Allegra OFM (1907-1976), tłumacza Pisma Świętego na język chiński. Natomiast od czerwca niektóre polskie miasta będzie odwiedzać wystawa chińskiego malarza Gary Chu Kar Kui.

Włączyć się w modlitwę za Kościół w Chinach może każdy. Komisja Episkopatu ds. Misji przygotowała teksty modlitw, które zostały rozesłane do diecezji. Również na stronie www.sinicum.pl można znaleźć modlitwy do wykorzystania podczas Mszy św., modlitwy wiernych i nabożeństw majowych. Można także pobrać elektroniczną wersję książki “Chińskie katechezy”, będącej zbiorem konspektów katechez związanych z tematyką chińską, napisanych głównie przez studentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Aby ukazać problematykę związaną z Kościołem w Chinach oraz rozpowszechnić wiedzę na ten temat, studenci tego Wydziału przygotowali też wiele haseł w Wikipedii dotyczących teologii i teologów chińskich. Warto też zwrócić uwagę na Biuletyn informacyjny “Chiny dzisiaj” (chinydzisiaj.ecclesia.org.pl), wydawany kwartalnie przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, Polską Prowincję Zgromadzenia Słowa Bożego oraz Polską Prowincję Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

Te wszystkie działania i publikacje mają na celu rozwinięcie świadomości społecznej na temat sytuacji Kościoła w Chinach, a tym samym solidarności z chińskimi katolikami. Najważniejsza jednak jest modlitwa. – Chińczycy, wiedząc o tym, że modlimy się za nich, są bardzo wdzięczni i cieszą się, że w trudnych sytuacjach nie są sami – podkreśla s. Aleksandra Huf SSpS. Zachęca do stałego, aktywnego włączenia się w pomoc duchową, organizacyjną i materialną Kościołowi w Chinach, np. poprzez członkostwo w stowarzyszeniu Sinicum.

Konferencja Episkopatu Polski

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda