Home Wiadomości Dębowiec: Spotkanie saletyńskich przełożonych

Dębowiec: Spotkanie saletyńskich przełożonych

Redakcja

Współczesne znaki czasu, wiara we wspólnocie zakonnej i bieżące sprawy organizacyjne – były tematami wiosennego spotkania przełożonych w Dębowcu.
Od 20 do 21 maja w Centrum Pojednania La Salette w Dębowcu odbywało się spotkanie przełożonych i odpowiedzialnych za okręgi misyjne.

W poniedziałek 20 maja przed południem uczestnicy wysłuchali konferencji ks. dr. Stanisława Tokarskiego MS na temat „Współczesne znaki czasu i możliwości naszej odpowiedzi”. Ks. Tokarski podkreślił, że przełożeni mają za zadanie m.in. razem ze wspólnotą szukać konsensusu, a nie kompromisu, czyli rozmawiać tak długo, aż znajdzie się rozwiązanie, na które zgodzą się wszyscy. Po konferencji przełożeni pracowali w grupach.

Po południu o. Paweł Teperski OFMCap poprowadził konferencję dotyczącą roli przełożonego w prowadzeniu współbraci do wiary. O. Teperski zwrócił uwagę, że rolą przełożonego jest nie tyle zarządzanie i organizowanie, ile troska, by Bóg był obecny we wszystkich wymiarach życia zakonnego współbraci. Również po tej konferencji uczestnicy spotkania pracowali w mniejszych grupach.

We wtorek 21 maja przełożeni spotkali się z ekonomem prowincjalnym ks. Piotrem Ciepłakiem MS. Poinformował on współbraci m.in. o aktualnym stanie rozmów episkopatu z rządem nt. funduszu kościelnego.

Ostatnie spotkanie z przełożonymi poprowadził ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS. Nawiązując do konferencji o. Teperskiego podkreślił, że pierwszym zadaniem przełożonego jest umacniać współbraci w wierze. Przedstawił również szereg bieżących spraw w zgromadzeniu i całej prowincji.

Kolejne spotkanie przełożonych planowane jest jesienią, od 28 do 29 września.

(gz/mc)

Za: www.saletyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda