Home WiadomościZ kraju ’Serce przy Bogu, ręce przy pracy’ – siostry józefitki

’Serce przy Bogu, ręce przy pracy’ – siostry józefitki

Redakcja

Siostry Józefitki (Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa) przybyły w sobotę, 19 maja na modlitewny czas czuwania do jasnogórskiego sanktuarium. Zakonnice z całej Polski modliły w intencji Ojca Świętego, Kościoła i Ojczyzny oraz o duchowy i liczebny rozwój swojego zgromadzenia, prosząc o nowe powołania i dziękując za dotychczasowe łaski dla Zgromadzenia. 

Siostry Józefitki posługują najuboższym, chorym, opuszczonym zarówno w ośrodkach służby zdrowia, jak również w instytucjach specjalistycznych dla dzieci kalekich, opóźnionych w rozwoju, dla ludzi chorych.

Siostry rozpoczęły swoją modlitwę Mszą św. o godz. 17.30 w bazylice jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Obecna była matka Leticja Niemczura, przełożona generalna Zgromadzenia. Przybyły także siostry prowincjalne, członkinie nowicjatu i junioratu.

„Przychodzimy do Matki naszego Pana i naszej Matki z wielką troską o naszą rodzinę zakonną i o tych, których Bóg stawia na naszych drogach życia konsekrowanego – mówiła na początku Mszy św. matka Leticja Niemczura – Przynosimy do Jej matczynych stóp sprawy Kościoła Świętego, jego pasterzy oraz naszej umiłowanej Ojczyzny. Pragniemy w sposób szczególny prosić Pana Żniwa o łaski dla żniwiarzy, pracujących na ewangelizacyjnych polach świata, oraz o to, by wielu spośród młodych Bóg wybrał i posłał, bo żniwo jest wielkie, a robotników wciąż za mało”.

„Kiedy na was patrzę, to jak na ludzi założonych w XIX w., to jesteście bardzo młode – mówił na początku Mszy św. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski – I cieszę się tą młodością waszego zgromadzenia. I chciałbym zaproponować, żeby poniekąd, nie w dokumentach, ale tak w życiu, to hasło, które macie: ’Serce przy Bogu, ręce przy pracy’ – powiedzieć: ‘Ręce błogosławiące każdego, kto potrzebuje pomocy’. Ja siostry józefitki poznałem poprzez Lubaczów i diec. zamojsko-lubaczowską. Ale dzisiaj cieszę się, że jesteście również tutaj, przy Domu Matki i przy Jej sercu”.

„Waszym powołaniem jest głoszenie sobą miłości miłosiernej przez posługą starszym i chorym, samotnym, pielęgnując i opiekując się dziećmi i młodzieżą. Sobą potwierdzacie sens tej miłości, trudnej, wymagającej, ale dlatego prawdziwej, weryfikującej was na co dzień. W pochylonych kręgosłupach, w dźwiganiu ludzi chorych, w pielęgnacji codziennej w domach pomocy, szpitalach, przytułkach, gdziekolwiek potrzeba” – powiedział w homilii metropolita częstochowski.

Po Apelu Jasnogórskim siostry rozpoczęły całonocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. W programie znalazły się m.in.: modlitwa różańcowa, Eucharystia o północy z ponowieniem Aktu Oddania Matce Bożej, koronka franciszkańska z akatystem, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i Jutrznie.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda