Home WiadomościZ kraju 100 osób z Białorusi na czuwaniu misyjnym Przyjaciół Misji Misjonarzy Świętej Rodziny na Jasnej Górze

100 osób z Białorusi na czuwaniu misyjnym Przyjaciół Misji Misjonarzy Świętej Rodziny na Jasnej Górze

Redakcja

W nocy z 30 czerwca na 01 lipca 2012 r. na Jasnej Górze w Częstochowie odbyło się doroczne spotkanie Przyjaciół Misji Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny. Czuwanie zorganizowane zostało przez Referenta Misji Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny – Ks. Jerzego Sołtysiaka MSF.

W spotkaniu uczestniczyło w sumie około 350 osób. Oprócz przybyłych z terenu całej Polski Przyjaciół Misji do Częstochowy przybyła również grupa około 100 osób z Białorusi. To nowi Przyjaciele Misji, którzy po raz pierwszy w historii czuwań misyjnych na Jasnej Górze, organizowanych przez Misjonarzy Świętej Rodziny, przybyli do Duchowej Stolicy naszej Ojczyzny. Grupa ta przybyła z  ks. Denisem Shastakovichem – Misjonarzem Świętej Rodziny, który pochodzi z Białorusi, a przygotowanie do kapłaństwa i święcenia prezbiteratu otrzymał w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Ks. Denis od kilku już lat pracuje w swojej ojczyźnie.

Głównym gościem spotkania miał być misjonarz z Madagaskaru: J. E. Ks. Bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF – Ordynariusz Diecezji Morombe, który miał przewodniczyć Mszy św. o północy, lecz niestety z powodów obiektywnych nie zdołał dotrzeć do Częstochowy. Przybył natomiast, przebywający również w Polsce na urlopie, Ks. Jan Podgórniak MSF, który od kilkunastu już lat pracuje na Czerwonej Wyspie – Madagaskarze. Na spotkanie niestety nie dotarł również, tym razem ze względów zdrowotnych – po przebytej operacji, misjonarz z Papui Nowej Gwinei Ks. Stanisław Banasiński MSF, przebywający od kilku tygodni na urlopie w kraju.

Zarząd Prowincjalny Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny reprezentował Ks. Piotr Pietrzyk MSF – Asystent Prowincjalny, który też o godz. 21:00 poprowadził Apel Jasnogórski, a następnie wygłosił kazanie na Mszy św. o północy nt.: „Matka Boża wzorem pomocników misyjnych”.

Spotkanie modlitewne Przyjaciół Misji w Częstochowie zakończyło się w niedzielę Mszą św. o godz. 10:00, która została odprawiona u Sióstr Szarytek przy ul. Św. Barbary.

Te doroczne spotkania u stóp Jasnogórskiej Pani ożywiają ducha misyjnego wśród Przyjaciół Misji Polskiej Prowincji MSF oraz są okazją do spotkania z misjonarzami, którzy pracują w dalekich krajach i dzielą się swymi misyjnymi doświadczeniami, choć nie zawsze z różnych względów, tak jak to było i tym razem, mogą dotrzeć na Jasną Górę. Zawsze jednak któryś z misjonarzy, przebywających w kraju, dociera do Częstochowy, by spotkać z tymi, którzy stanowią ogromną pomoc dla każdego z nich poprzez modlitwy, ofiary i to nie tylko te materialne, ale przede wszystkim duchowe, ponoszone w intencjach misji i misjonarzy.

Radością napawa również fakt, że do grona Przyjaciół Misji z Polski dołączyli także nasi sąsiedzi z Białorusi, zapaleni misyjnym duchem przez młodego kapłana – Misjonarza Świętej Rodziny, ks. Denisa Shastakovicha MSF.

Opracował:
Ks. Bogdan Mikutra MSF
Sekr. Prow.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda