Home WiadomościZe Świata Misjonarze Świętej Rodziny: Poświęcenie kościoła parafialnego na Kresach Wschodnich w Klecku na Białorusi

Misjonarze Świętej Rodziny: Poświęcenie kościoła parafialnego na Kresach Wschodnich w Klecku na Białorusi

Redakcja

W sobotę 30.06.2012 r. na Białorusi w miejscowości Kleck na Kresach Wschodnich, miało miejsce poświęcenie kościoła parafialnego p.w. Trójcy Przenajświętszej, którego w obecności Prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny Ks. Mariana Kołodziejczyka MSF dokonał J.E. Ks. Abp Tadeusz Kondrusiewicz.

W parafii tej przez wiele lat pracował Ks. Erwin Wieczorek – Misjonarz Świętej Rodziny z Polski. To on, właściwie z niczego, doprowadził do powstania tego pięknego kościółka, podejmując różne próby pozyskania funduszy na budowę i ponosząc wszelkie trudy, związane z potyczkami, toczonymi z tamtejszymi władzami.

Niestety, ta wieloletnia budowa, ciągła walka o doprowadzenie budowy do końca nie pozwoliły Ks. Erwinowi doczekać w roli proboszcza poświęcenia nowej świątyni. Na osobistą prośbę Ks. Erwina Wieczorka MSF, wyczerpanego trudami, ponoszonymi przez kilkanaście lat pracy na Białorusi, Zarząd Prowincjalny skierował na jego miejsce byłego misjonarza z Papui Nowej Gwinei, zaprawionego w trudach misyjnych, Ks. Adama Samsela MSF. Zmiana ta nie dokonała się jednak w prosty sposób – po pierwsze parafianie nie chcieli wypuścić ukochanego przez nich Proboszcza i to do tego stopnia, że nie tylko „uderzyli” do J.E. Ks. Abpa Tadeusza Kondrusiewicza, ale wręcz do władz państwowych, sięgając niemal najwyższych szczebli, by zatrzymać u siebie Ks. Erwina.

Można więc sobie wyobrazić, jak wiele trudności spotkał na swej drodze nowy proboszcz, mianowany już od 01.08.2011 r. na to stanowisko, a który dopiero 01.02.2012 r., czyli pół roku później, podjął pracę w miejsce Ks. Erwina Wieczorka. Ks. Erwin również od 01.08.2011 r. miał być na innej placówce, lecz władze białoruskie wymusiły na stronie kościelnej, by pozostał on w Klecku przynajmniej do końca grudnia 2011 r. Tak też się stało. Ostatecznie nowy proboszcz Ks. Adam Samsel MSF rozpoczął swe urzędowanie wcale nie od 01.01.2012 r., jakby się tego można było spodziewać (władze białoruskie po prostu nie chciały mu dać pozwolenia na pracę), ale dopiero w miesiąc później, 01.02.2012 r. Tu historia trochę się powtórzyła, bo stało się to ponownie po interwencji tamtejszych parafian, którzy przez miesiąc, w którym pozbawieni byli kapłana, poczuli się jak owce bez pasterza i podjęli interwencję, by władze państwowe udzieliły pozwolenia na pracę dla nowego proboszcza.

Ostatecznie to Ks. Adam Samsel MSF jako gospodarz podejmował w progach świątyni J.E. Ks. Abpa Tadeusza Kondrusiewicza, Prowincjała Polskiej Prowincji Ks. Mariana Kołodziejczyka MSF, Rektora Wspólnoty Misjonarzy Świętej Rodziny na Białorusi Ks. Ryszarda Pierzchałę MSF i pozostałych członków Wspólnoty MSF oraz byłego gospodarza tej świątyni Ks. Erwina Wieczorka MSF, który przybył na tę uroczystość wraz z Prokuratorem Misyjnym Niemieckiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny Ks. Urlichem Schmitzem MSF – on także pomagał w pozyskiwaniu środków na budowę nowego kościoła. W uroczystości wzięła udział niemal cała parafia. Przybyli także przedstawiciele władz lokalnych: burmistrz i przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu ds. Religii.

Tak oto, po różnych perypetiach, po wielu latach mozołu, po trudnych a czasami i bolesnych przejściach z władzami, kościół p.w. Trójcy Świętej w Klecku na Białorusi został wreszcie poświęcony i uroczyście przekazany do użytku tamtejszej wspólnocie parafialnej.

Opracował: Ks. Bogdan Mikutra MSF, Sekr. Prow.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda