Home WiadomościZ kraju 104 urodziny Siostry Józefy

104 urodziny Siostry Józefy

Redakcja

s. JózefaZ wielką wdzięcznością dzielimy się radosnym wydarzeniem w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo, Prowincji Warszawskiej, że nasza Siostra Józefa Słupiańska ukończyła 12 marca tego roku 104 lata.

Siostra Józefa pochodzi z Wielunia. Do Zgromadzenia została przyjęta 2 listopada 1934 roku. W Zgromadzeniu ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa.

10 listopada 1939 roku podejmuje posługę wśród chorych w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie i pozostanie tam przez 10 lat. Gdy Siostry zostaną przez władze PRL usunięte ze Szpitala, podejmie posługę odpowiedzialności za Dom Małego Dziecka im. Ks. Gabriela Baudouin w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej. Wróci jeszcze na 4 lata do Szpitala Dzieciątka Jezus i będzie pracowała na oddziale prof. Grucy.

Gdy Siostry zostaną ponownie w roku 1956 r. usunięte ze Szpitala, Siostra Józefa rozpoczyna pracę wśród chorych w Parafii Św. Jakuba. Jeszcze przez kilka lat będzie pracowała w Szpitalu dla ciężko chorych na nowotwory  w Wyrozębach koło Siedlec.

Następnie otrzymuje odpowiedzialność za organizowanie pracy Sióstr w Parafiach Archidiecezji Warszawskiej. W tym okresie Siostra Józefa, wraz z Księdzem Stanisławem Orlikowskim SAC organizuje dzieło „Wczaso – Rekolekcji” dla chorych w Łaźniewie.

Jeszcze przez kilka lat będzie pracowała w Parafii Św. Krzyża w Warszawie, w posłudze chorym Siostrom Zgromadzenia, w opiece nad chorymi w Domu w Chylicach- Anielinie.

Od kilku lat Siostra Józefa przebywa w naszym Domu Prowincjalnym w Warszawie, przy ul. Tamka 35. Szczęśliwa z przeżytych lat w Zgromadzeniu. Szczęśliwa z życia oddanego Bogu na posługę drugiemu człowiekowi. Rozradowana i ufna, chętnie dzieli się swoim doświadczenie i dopełnia danej Jej przez Boga Misji przez modlitwę za Kościół i umiłowaną Ojczyznę.

Siostra Józefa Słupiańska została uhonorowana najwyższym odznaczeniem pielęgniarskim przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża – Medalem „Florence Nighingale” , oraz najwyższym wyróżnieniem Polskiego Czerwonego Krzyża – Odznaką Honorową I-go stopnia.

Otrzymała też Medal Pamięci Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki „ Zło dobrem zwyciężaj”.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda