Home WiadomościZ kraju 3-majowy wiwat dla Królowej Polski

3-majowy wiwat dla Królowej Polski

Redakcja

W uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, Mszy św. wieczornej odprawionej w jasnogórskiej bazylice przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„Maryja od początku naszej państwowości jest wielkim darem i znakiem danym nam przez Boga” – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Za bł. Janem Pawłem II przypomniał: „To w Maryi poznajemy przemieniającą moc miłości Bożej, w Niej dostrzegamy świat odnowiony miłością. To Ona uczy nas uznać zbawczą i miłosierną obecność Jej Syna we wspólnocie Kościoła, a brak kontemplacji oblicza Maryi a wraz z nim brak odniesień do Jej Syna, uniemożliwiają nam odkrycie i wniknięcie w samą tajemnicę obecności i działania Boga”.

Kaznodzieja podkreślił, że wszelkie próby podważania więzi narodu i religii zawsze kończyły się klęską. Przywołał słowa Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego: „’Rozumiemy, co znaczy Bóg w dziejach narodu i państwa. Rozumiemy, co znaczy Bóg w programach, prawach i konstytucjach (…) ale rozumiemy także, co to znaczy nieszczęście walki z Bogiem. Jest to nie tylko nieszczęście Kościoła, ale nieszczęście rodziny, i każdej duszy, jest to nieszczęście państwa, narodu, życia gospodarczego i społecznego. Wpierw czy później walka z Bogiem będzie katastrofą i ruiną całego ładu życia społecznego, ale również gospodarczego i politycznego, będzie zagładą kultury i kresem dla pokoju, zrodzi chwasty nienawiści, a tego nikt nie chce’ – 1964 rok, a te słowa ostrzegają i wzywają do współodpowiedzialności każdego z nas” – zaznaczył abp Depo.

Wśród koncelebrujących kapłanów zgromadzonych wokół ołtarza byli m. in.: bp pomocniczy archidiecezji Antoni Długosz; ks. inf. Marian Mikołajczyk, kanclerz Kurii Częstochowskiej; ks. Andrzej Przybylski, rektor WSD w Częstochowie. W imieniu Jasnej Góry słowa pozdrowienia wypowiedział podprzeor sanktuarium o Łukasz Buzun.

Zaśpiewał Chór Instytutu Teologicznego w Częstochowie, zagrał Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka.

Wieczorną Eucharystię poprzedziła procesja eucharystyczna po Wałach jasnogórskich, której przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Przejściu procesji towarzyszył śpiew Litanii Loretańskiej. W procesji szli paulini na czele ze swoim przełożonym generalnym o. Izydorem Matuszewskim, siostry zakonne, częstochowianie i pielgrzymi.


O godz. 21.00, jak każdego dnia rozpoczął się Apel Jasnogórski. Modlitwie przewodniczył bp polowy WP Józef Guzdek. W modlitwie uczestniczyli żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Służby Celnej.

„Matko i Nauczycielko pojednania, szukamy duchowej siły do budowania jedności w umiłowanej Ojczyźnie. Dlatego usilnie prosimy: Maryjo, gromadź nieustannie naszych rodaków w narodowym wieczerniku. Chroń przed podziałami, niezgodą i szukaniem tylko osobistych korzyści. Pomóż zrozumieć, że polityka oznacza troskę o dobro wspólne” – mówił biskup.

W czasie Apelu biskup polowy zawierzył wojsko i służby mundurowe Matce Bożej.

W wieczornej modlitwie uczestniczyli generałowie Wojska Polskiego: gen. broni Edward Gruszka, Dowódca Operacyjny, gen. bryg Andrzej Łosiński, gen. bryg. Ryszard Frydrych szef Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia oraz gen. bryg Artur Kołosowski, szef Departamentu Kadr. Obecna była małżonka ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, Karolina Kaczorowska oraz prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. We wspólnej modlitwie uczestniczyli funkcjonariusze służb mundurowych Policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Służby Celnej.

Dla uczczenia Święta Matki Bożej Królowej Polski, po zakończonym Apelu pod murami klasztoru oddano salwy honorowe z armaty.

zobacz: www.ordynariat.wp.mil.pl/pl/index.html

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda