Home WiadomościZ kraju 90-lecie posługi Misjonarzy Świętej Rodziny w Górce Klasztornej

90-lecie posługi Misjonarzy Świętej Rodziny w Górce Klasztornej

Redakcja

Wspólne dziękczynienie Bogu i Maryi za 90 lat posługi w sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej w dniu 23.04.2013 r. składało 31 współbraci z różnych stron Polski, także z zagranicy (Norwegia, Czechy). Dziękowali za lata służby w sanktuarium góreckim, ale także za opiekę Maryi Królowej Krajny nad Zgromadzeniem Misjonarzy Świętej Rodziny.

Górka Klasztorna to najstarsze miejsce objawienia Matki Bożej na ziemiach polskich. To tu, na ziemiach Krajny, Maryja w 1079 r. ukazała się pasterzowi pasącemu bydło. Woda w tamtejszej studzience otrzymała od Maryi właściwości uzdrowieńcze. Odtąd ludzie zaczęli tłumnie przybywać do tego miejsca i kult Maryi zaczął się rozszerzać pomimo różnych, nieraz bardzo trudnych dziejów. I trwa po dzień dzisiejszy.

W historię tego kultu wpisali się Misjonarze Świętej Rodziny, którzy przybyli do Górki Klasztornej w dniu 23 kwietnia 1923 r. i wzięli to sanktuarium w opiekę, a właściwie, jak to zauważył obecny Rektor sanktuarium, Ks. Kazimierz Świderski MSF, oddali się w opiekę Maryi, Królowej Krajny, Matki Niepokalanie Poczętej.

Obchody 90-lecia posługi MSF w Górce Klasztornej rozpoczęły się wspólnymi nieszporami i modlitwą różańcową. Następnie uroczystej Mszy św. przewodniczył Ks. Prowincjał Marian Kołodziejczyk MSF, który też wygłosił słowo Boże, zaś 90-letnią historię pracy Misjonarzy Świętej Rodziny w sanktuarium przedstawił Ks. Piotr Krupa MSF.

Ks. Prowincjał w swoim kazaniu nawiązał do wymownej daty przybycia pierwszych Misjonarzy Świętej Rodziny do Górki Klasztornej, daty związanej z męczeństwem św. Wojciecha, Patrona Polski. Męczeństwo św. Wojciecha zaowocowało pomnożeniem wiary na terenach naszej Ojczyzny. Męczeństwo ponieśli także i Misjonarze Świętej Rodziny w Górce Klasztornej, którzy w liczbie 30 (25 braci zakonnych i 5 kapłanów z Prowincjałem Ks. Piotrem Zawadą na czele) w nocy z 11 na 12 listopada 1939 r. zostali zamordowani w lasach Paterka k. Nakła nad Notecią. Ksiądz Prowincjał podkreślił, że jako Misjonarze Świętej Rodziny jesteśmy wezwani do pomnażania wiary w sercach ludzi i dawania świadectwa, nawet jeśli miałoby to być świadectwo najwyższe, podobne do tego, jakie dali nasi poprzednicy.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się procesyjnie na pobliski cmentarz, miejsce spoczynku założyciela Polskiej Prowincji MSF Ks. Antoniego Kuczery MSF i wielu innych misjonarzy Świętej Rodziny. Tam pomodlono się za zmarłych współbraci, za tych wszystkich, którzy pracowali w sanktuarium Matki Bożej Góreckiej. Modlitwę na cmentarzu zakończono hymnem Polskiej Prowincji MSF „Matko ma, zakonie mój”.

Następnego dnia uczestnicy spotkania udali się do Paterka – miejsca straceń 253 osób, wśród których było 30 Misjonarzy Świętej Rodziny, by oddać hołd tym naszym współbraciom-misjonarzom, którzy przelali męczeńską krew, by pomodlić się o ich wyniesienie na ołtarze i prosić o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne, a także prosić ich o wstawiennictwo w intencji Polskiej Prowincji MSF.

Uroczystości związane z obchodami 90-lecia posługi Misjonarzy Świętej Rodziny w Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej nie zostały zakończone. Będą trwały nadal w dniach 18-20 maja 2013 r. (nocne czuwanie modlitewne, święto rodzin i przyjaciół sanktuarium góreckiego, uroczystość odpustowa Matki Kościoła). W uroczystość odpustową ku czci Matki Kościoła Mszy św. przewodniczył będzie J.E. Ks. Bp Jan Tyrawa – Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej. Na te uroczystości zapraszamy wszystkich przyjaciół i dobrodziejów sanktuarium maryjnego na Krajnie.

Opracował Ks. Bogdan Mikutra MSF, Sekr. Prow.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda