Home WiadomościZ kraju Kard. Duka: św. Wojciech apostołem Polski i Czech

Kard. Duka: św. Wojciech apostołem Polski i Czech

Redakcja

“W Roku Wiary niezwykle istotne jest, aby św. Wojciech, patron narodu polskiego i czeskiego, stał się patronem całej Europy środkowej” – mówił w Gnieźnie Prymas Czech kard. Dominik Duka OP. Hierarcha przewodniczył uroczystej Mszy odpustowej, która była centrum trwających od wczoraj uroczystości świętowojciechowych.

W pierwszych słowach Prymas Czech przeprosił, że jego język polski “nie jest językiem Adama Mickiewicza, czy Henryka Sienkiewicza”. Jak mówił, w czasach niewoli język polski był ważny dla Kościoła katolickiego w Czechach, dawał bowiem możliwość studiowania teologii i filozofii, a także słuchania Radia Wolna Europa i Radia Watykańskiego. “Bóg wam zapłać za język polski” – mówił.

Kard. Duka podziękował również za zaproszenie na uroczystości świętowojciechowe. Jak podkreślił, św. Wojciech, apostoł Polski, jest na nowo apostołem Czech, jego śladem idzie 200 polskich kapłanów diecezjalnych i zakonnych, którzy pracują obecnie na terenie Czech i Moraw.

Prymas Czech podkreślił również, że w Roku Wiary niezwykle istotne jest, aby św. Wojciecha – patron narodu polskiego i czeskiego, stał się patronem całej Europy środkowej. Ta część Starego Kontynentu bowiem, a więc Czechy, Polska, Węgry, Słowacja, to tereny wielkiej aktywności misyjnej naszego patrona św. Wojciecha. “Niech św. Wojciech będzie wspólnym patronem naszych narodów” – prosił na koniec kard. Duka.

KAI/ad

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda