Aby Polsce przybywało świętych – MICHAYLAND 2018

7 czerwca odbyła się już 34 pielgrzymka dzieci do Miejsca Piastowego, organizowana przez nasze Zgromadzenie, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „Aby Polsce przybywało świętych” i zgromadziła około 2500 uczestników.

Temat spotkania to słowa wyrażające program wychowawczy bł. Bronisława Markiewicza, który w tym duchu wychowywał dzieci i młodzież, gromadzące się wokół niego w Miejscu Piastowym. Podczas tegorocznego Michaylandu wybrzmiały one też szczególnie ze względu na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Centrum spotkania stanowiła Eucharystia, której przewodniczył ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny księży michalitów. Przed mszą św. dzieci miały możliwość poznać kilkunastu polskich świętych, którzy reprezentowali różny stan i wiek, co świadczyło, że do świętości powołany jest każdy i do czego też nawiązał w swoim kazaniu Ojciec Generał. Ważnym punktem spotkania było również wspólne zdjęcie uczestników, które wykonała w efektowny sposób z wysokości PSP z Krosna, prezentując jednocześnie swój sprzęt i odwagę. Dominujące w tym czasie na placu biało-czerwone kolory utworzone przez otrzymane przez dzieci czapeczki, słowa modlitwy wielbiącej Pana Boga za dar niepodległości oraz wznoszony przez dzieci okrzyk „niech żyje Polska”, podkreślały ojczyźniany charakter spotkania i był sposobnością wyrażenia radości i wdzięczności Bogu za niepodległą Ojczyznę. Związek tegorocznego Michaylandu z tematem naszej Ojczyzny podkreślała również obecność żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej z Rzeszowa, którzy oprócz szczególnej warty podczas mszy św. w dalszej części spotkania prezentowali przywieziony ze sobą sprzęt wojskowy. Obecność władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz Komendantów Policji, PSP i Dowódcy wojsk, była świadectwem, że dzieci są ważne w całokształcie ich działalności. Także mówiły o tym ufundowane i wręczone przez naszych Gości nagrody książkowe, powiązane tematycznie z towarzyszącymi spotkaniu konkursami.

Po mszy św. dzieci bawiły się w przygotowanych licznie stanowiskach, dzielnie wspomagane i objęte opieką przez ok. 150 młodych wolontariuszy z kilku zaprzyjaźnionych z Michaylandem szkół: MZSP w Miejscu Piastowym, Liceum Plastycznego z Krosna, Studium Animatorów Kultury z Krosna oraz z Zespołu Szkół nr 4 z Jasła. Klimat radości nadawał spotkaniu też muzyczny klerycki zespół Michael, który wykonywanymi utworami podczas swego koncertu podrywał do tańca i wspólnej zabawy. Wielu życzliwych ludzi przyczyniło się do całokształtu Michaylandu poprzez pomoc rzeczową i finansową. Szczególnym darem było kilka tysięcy piernikowych serc i słodkich lizaków, przekazanych przez Gran-Pik Liwocz z Brzozowa, którymi mogli zostać obdarowani uczestnicy spotkania.

Dziękując dzieciom i wychowawcom za obecność oraz wszystkim, którzy okazali nam pomoc w organizacji, już dziś zapraszamy na MICHAYLAND 2019.

www.michalitki.pl