Home WiadomościZ kraju Bazylika Mniejsza na Świętym Krzyżu

Bazylika Mniejsza na Świętym Krzyżu

Redakcja

Tytuł Bazyliki Mniejszej otrzymało Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Mszę św. koncelebrowali ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej oraz ks. biskup radomski Henryk Tomasik. Na początku uroczystości  został odczytany dekret o podniesieniu Kościoła pw. Trójcy św. do Rangi Bazyliki Mniejszej.

„Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy szczególnych uprawnień otrzymanych od Papieża Benedykta XVI jak najchętniej przyozdabia tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej kościół Świętego Krzyża naszego Pana Jezusa Chrystusa na Łysej Górze Bogu na chwałę wzniesiony na terenie wspomnianej diecezji. W tej bowiem wspaniałej świątyni wierni szczególnie czcza Jednorodzonego Syna Bożego, by zasłużyć w niebie na nagrodę odkupienia u Tego, kogo tajemnicę poznali na ziemi”.

Bazylika Trójcy św. na Św. Krzyżu została wpisana na listę najbardziej czcigodnych świątyń na polskiej ziemi –  powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz., metropolita krakowski. W homilii podkreślił, że nadany tytuł nawiązuje do czterech rzymskich Bazylik Większych.

– Dwie z nich mieszczą w sobie groby św. Apostołów: Piotra i Pawła, z których pierwszy został ustanowiony przez Jezusa opoką Jego Kościoła. Drugi stał się nauczycielem narodów. Niech więc tytuł bazyliki przysługujący od dziś waszej świątyni przypomina wszystkim wchodzącym do niej i modlącym się w niej, że należymy do jednego świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Do wielkiej wspólnoty uczniów Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana, ogarniającej wszystkie kontynenty i narody  – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

W specjalnym przesłaniu ks. bp Krzysztof Nitkiewicz napisał, że świętokrzyskie sanktuarium “jest żywą lekcją historii naszego narodu i szkołą patriotyzmu. Przypomina jednocześnie o wielkiej roli kulturotwórczej i patriotycznej Kościoła”.

Oprawę muzyczną dzisiejszym uroczystościom zapewniły Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego.

RIRM

Za: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda