Bezdomni pielgrzymują wraz z chorymi

Już po raz czwarty grupa warszawskich bezdomnych, na co dzień wspieranych przez Braci Mniejszych Kapucynów, zaangażuje się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, podczas XXVI Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę.

Bezdomni zaniosą intencje osób, które pomogą im w przygotowaniach do pielgrzymki.

Dla osób mieszkających na ulicy uczestnictwo w pielgrzymowaniu jest wyjątkowym przeżyciem – daje im nadzieję, pozwala zjednoczyć się z innymi wiernymi i z Bogiem.

– Dziewięć dni marszu to czas modlitwy, przemyśleń, pokonywania własnych słabości i jednocześnie odnajdywania siły do dalszego życia – mówił Marek, jeden z bezdomnych, który kilkukrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Od 4 lat podopieczni fundacji angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym w Pieszej Pielgrzymce Niepełnosprawnych. Zdaniem Andrzeja: „Opieka nad drugą osobą w czasie trudnej wędrówki, jest wyjątkową nauką i uczy stawiać siebie na drugim miejscu”.

Wiedząc jak ważny jest dla bezdomnych ten czas, w tym roku organizujemy dwie zbiórki, które odbędą się w tym samym czasie: od 2 lipca do 3 sierpnia.

Pierwsza to zbiórka funduszy na portalu odpalprojekt.pl, na udział bezdomnych w pielgrzymce, na tzw. wpisowe oraz powrót autokarem do Warszawy. Naszym celem jest zapewnienie udziału w pielgrzymce 25 osobom bezdomnym.

Druga to zbiórka darów rzeczowych.

Zbieramy:

– ręczniki
– podkoszulki
– skarpety
– bielizna
– spodnie męskie letnie
– krótkie spodenki
– bluzy sportowe
– buty męskie (adidasy/sandały, rozmiary 40-44)
– kurtki przeciwdeszczowe – plecaki średniej wielkości (bagaż podręczny)
– torby/plecaki duże (bagaż główny)
– śpiwory
– karimaty
– namioty typu iglo lub inne łatwo rozstawialne

Br. Michał Gawroński – opiekun tegorocznej grupy bezdomnych – po raz kolejny wyrusza na pielgrzymkę razem z ubogimi.

– Jestem przekonany, że pielgrzymka przyniesie wiele korzyści. Czas spędzony w drodze daje możliwość wewnętrznej przemiany naszych pątników, pokuty, ale przede wszystkim jest on doskonałym punktem zaczepienia dla Pana Boga, który chce zmieniać ich życie na lepsze – mówi brat Michał.

Według niego wspólne wędrowanie będzie również okazją dla innych pielgrzymów do wyjścia ze schematów.

– Ludzie zobaczą, że bezdomni potrafią nie tylko brać, ale i dawać – mówi zakonnik. Swoją wdzięczność bezdomni okażą, niosąc na Jasną Górę przekazane od darczyńców intencje.

– Wiele osób z różnych powodów nie może sobie pozwolić na uczestnictwo w pielgrzymce, dlatego też nasi bezdomni są niejako wysłannikami – mówi br. Michał.

Szczegółowe informacje o pielgrzymce znajdują się również na naszej stronie internetowej:

www.fundacja-kapucynska.org i na FB https://www.facebook.com/fundacjakapucynska

Za: www.deon.pl