Bp Czaja zainauguruje rok bł. Karola de Foucauld

deon.plW niedzielę 20 grudnia podczas Mszy św. o godz. 10.00 w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu bp Andrzej Czaja zainauguruje Ogólnopolski Rok Jubileuszowy bł. Karola de Foucauld. 100-lecie śmierci bł. brata Karola przypada 1 grudnia 2016 r.

Od 1 marca 2016 r. przez 9 miesięcy trwać będzie nowenna do brata Karola, pierwszego dnia każdego miesiąca. Artykuły pogłębiające duchowość bł. Karola będą zamieszczane na stronie internetowej: www.malybrat.opole.pl

W czasie Roku Jubileuszowego odbędzie się czuwanie nocne na Jasnej Górze z 15 na 16 września 2016 r., pielgrzymka autokarowa śladami Karola de Foucauld po Europie oraz sesja naukowa we Wrocławiu, wieńcząca obchody, w dniach 2-4 grudnia 2016 r.

Mottem Roku Jubileuszowego będą słowa z Ewangelii, które dogłębnie wstrząsnęły życiem bł. Karola: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Dla brata Karola każdy najmniejszy spośród jego braci był samym Chrystusem.

Osoba i życie bł. Karola de Foucauld inspiruje duchowością kilka wspólnot zakonnych i świeckich w Polsce: małe siostry Jezusa, mali bracia Jezusa, Wspólnota Kapłańska Jesus-Caritas, Instytut Świecki Jesus-Caritas, braterstwo świeckie, wspólnota rodzin Duży Dom, wspólnoty kleryckie.

Bł. Karol de Foucauld urodził się 15 września 1858 r. w Strasburgu we Francji. Nawrócony w wieku 28 lat, oddał całe swoje życie Bogu, szukając z pasją i gorącą miłością oblicza Jezusa. Odkrył Go i naśladował jako ubogiego robotnika z Nazaretu. Chciał to czynić nie tam, gdzie ziemia była najświętsza, ale gdzie dusze były w największej potrzebie. Stał się więc bratem i przyjacielem koczowników muzułmańskich na Saharze.

Stylem swojego życia dał podwaliny pod nową formę życia zakonnego w Kościele: życia kontemplacyjnego, nieklauzurowego, przeżywanego wśród prostych ludzi. Jezusa spotykał w Najświętszym Sakramencie jako umiłowanego Brata i Pana, przeżywał w Eucharystii czułą bliskość Boga. Od Niego uczył się jak być bratem każdego: wierzącego i niewierzącego, bogatego i biednego, chrześcijan, muzułmanów i żydów.

Karol de Foucauld zginął w rozruchach plemiennych w Tamanrasset 1 grudnia 1916 r. Pierwsze wspólnoty, które tak bardzo chciał założyć, by były małymi ogniskami pokoju, miłości, modlitwy i gościnności, powstały dopiero parę lat po jego śmierci.

KAI/kw

Za: www.deon.pl