Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi Konwentualni: Zmarł br. Antoni Maria Tomaszewski (1938-2013)

Bracia Mniejsi Konwentualni: Zmarł br. Antoni Maria Tomaszewski (1938-2013)

Redakcja

W Niepokalanowie w infirmerii 2 czerwca 2013 r. o godz. 14.30 zmarł w wieku 75 lat, w Zakonie 54 lata, br. Antoni Maria Tomaszewski, jubilat w Zakonie.

Pogrzeb ŚP. Br. Antoniego Marii Tomaszewskiego odbędzie się w Niepokalanowie, w środę 5 czerwca 2013 r. Modlitwy w kaplicy przy Zmarłym o godz. 10.00, następnie Msza święta pogrzebowa w bazylice o godz. 11.00.

Wieczny odpoczynek racz dać Mu Panie…

SB

Za: www.franciszkanie-warszawa.pl


Ś.P. Br. Antoni Eugeniusz Maria Tomaszewski, profes wieczysty Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, jubilat w Zakonie, zmarł dnia 2 czerwca 2013 roku w Niepokalanowie w wieku 75 lat, przeżywszy w Zakonie 54 lata.

Urodził się 9 kwietnia 1938 r. w Urzędowie, w powiecie Kraśnik, województwo lubelskie, w rodzinie robotniczej, z rodziców Józefa i Heleny z domu Wośko. Sakrament Chrztu Świętego otrzymał 14 lipca 1938 r. w kościele parafialnym p.w. Św. Mikołaja w Urzędowie. Podczas II Wojny Światowej stracił oboje rodziców, dlatego był wychowywany najpierw przez swoją babcię, a następnie przez ciocię. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Urzędowie kontynuował naukę w Zasadniczej Szkole Metalowej w Kraśniku przygotowując się do pracy w zawodzie tokarza. W 1955 r. na skutek trudnej sytuacji materialnej przerwał naukę i rozpoczął pracę w Kruśnickiej Fabryce Wyrobów Metalowych.

W sierpniu 1956 r. odczuwając głos Bożego wezwania, poprosił o przyjęcie do Zakonu OO. Franciszkanów. Furtę klasztorną w Łodzi-Łagiewnikach przekroczył 16 listopada 1956 r., gdzie w charakterze aspiranta oraz postulanta przygotowywał się do życia zakonnego. Dnia 27 listopada 1957 r. został skierowany do Niepokalanowa, aby tam kontynuował formację zakonną. Rozeznając swoje powołanie, dnia 1 stycznia 1958 r. zwrócił się z prośbą o przyjęcie go do nowicjatu, motywując pragnieniem „zbawienia swojej duszy i innych ludzi”. Nowicjat rozpoczął dnia 1 lutego 1958 r. pod kierunkiem magistra o. Rocha Betlejewskiego. W podaniu skierowanym do Ojca Prowincjała o dopuszczenie go do złożenia profesji symplicznej napisał m.in.: „Wdzięczny jestem Panu Bogu przez Niepokalaną za łaskę powołania do Zakonu św. O. Franciszka. Całym sercem pragnę dążyć do uświęcenia siebie i innych dusz. Chcę być świętym zakonnikiem na chwałę Niepokalanej i pożytek Zakonu”. Pierwszą profesję zakonną brat Antoni złożył dnia 2 lutego 1959 r. na ręce o. Augustyna Januszewicza.

W sierpniu 1959 r. został przeniesiony do klasztoru w Łodzi-Łagiewnikach, aby tam kontynuował formację junioracką. W latach 1961-1962 przebywał w klasztorze w Gnieźnie, gdzie pełnił funkcję furtiana, w latach 1962-1963 pomagał w remoncie klasztoru w Wyszogrodzie, następnie w roku 1963 został przeniesiony do klasztoru w Warszawie, gdzie 13 czerwca 1964 r. złożył śluby wieczyste na ręce o. Cezarego Barana. W latach 1966 – 1973 pracował w Kolegium Penitencjarzy Apostolskich w Watykanie jako kierowca i zaopatrzeniowiec. W lipcu 1973 r. został przeniesiony do klasztoru warszawskiego, gdzie przez rok pełnił posługę furtiana. Od września 1974 r. ponownie wrócił do klasztoru w Łodzi-Łagiewnikach, gdzie pracował m.in. jako kierowca, zaopatrzeniowiec, furtian. Dnia 1 lipca 2004 r. został skierowany do klasztoru Niepokalanów, gdzie obsługiwał Panoramę Tysiąclecia, pracę tę ofiarnie wykonywał do końca swoich ziemskich dni.

Br. Antoni 3 maja 2009 r. obchodził złoty jubileusz profesji rad ewangelicznych, który przeżywał we wspólnocie niepokalanowskiej, z wielką wdzięcznością Panu Bogu za łaskę powołania zakonnego.

Osobę zmarłego Brata Antoniego, przez przemożne wstawiennictwo Niepokalanej, powierzamy miłosiernemu Bogu, aby go raczył obdarzyć wieczną szczęśliwością.

Opracowanie: o. Dariusz Myszk
Archiwista, Asystent Sekretarza Prowincji

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda