Bracia Mniejsi: Pielgrzymka dzieci w sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny

OFMW niedzielę 05 lipca odbyła się w naszym sanktuarium na Górze św. Anny coroczna pielgrzymka dzieci. Mimo upału od samego rana przybywały dzieci z rodzicami. Część rodzin dotarła na Górę św. Anny już z rana, żeby przezornie uniknąć problemów z szukaniem miejsca parkingowego. Zaopatrzeni w koce, karimaty i składane krzesełka, już po godzinie 9 ściągali przed ołtarz w grocie lurdzkiej. Krótko przed Mszą św. w Grocie Lurdzkiej o godz. 10.00 utworzyła się kilku kilometrowy kolejka samochodów. Dlatego Msza św. rozpoczęła się z kilku minutowym poślizgiem, by wszyscy mogli zdążyć.

Z kaplicy Archanioła Rafała ruszała procesja z figurą Dzieciątka Jezus niesioną przez dzieci. Mszy św. przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, który wygłosił także Słowo Boże. W homilii, stając tuż obok figurki Dzieciątka Jezus, bp Czaja przypomniał scenę z Ewangelię o św. Tomaszu Apostole, nazywanym niedowiarkiem. Biskup także nawiązał do czytań z 14 niedzieli zwykłej, przypominając, że Pan Jezus spotkał się z niedowiarstwem w swoim rodzinnym Nazarecie i przez to nie mógł tam wiele zdziałać. „Wobec człowieka, który jest niedowiarkiem, który myśli sobie, że „może Pan Jezus mnie kocha, a może nie kocha, może jest Bogiem, a może nie jest Bogiem”, Pan Jezus nie może nic zrobić, jest bezradny. Nie może mu pomóc, bo serce tego człowieka jest dla Jezusa zamknięte. Procesja dzieci i rodziców przyniosła dary ofiarne. Ordynariusz opolski nie tylko przewodniczył uroczystej Mszy św. i wygłosił homilię, ale i po Eucharystii chętnie udzielał rodzinom indywidualnego błogosławieństwa.

O oprawę liturgiczną były odpowiedzialne dzieci z Bytomia Stolarzowic, a o muzykę i śpiew zatroszczył się chór dziecięcy „Promyki Maryi” z Zębowic.

Po przerwie w Grocie Lurdzkiej odbyło się o godz. 13.00 nabożeństwo z występem chóru „Promyki Maryi”. Nabożeństwo zakończyło się procesją z figurą Dzieciątka Jezus do bazyliki św. Anny i indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rodziców na Rajskim Placu.

Nadesłał: o. Błażej Kurowski OFM