Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Św. Klara widziana z perspektywy dziejów

Bracia Mniejsi: Św. Klara widziana z perspektywy dziejów

Redakcja

W świecie franciszkańskim trwają celebracje jubileuszu 800-lecia Konsekracji św. Klary, tożsamego z powstaniem Zakonu Ubogich Pań – dziś Ubogich Sióstr Świętej Klary.

Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów we Wrocławiu włączyło się w ten jubileusz sesją naukową, która odbyła się 21 XI 2011. Wprowadzenia dokonał o. dr Remigiusz Józef Gruca OFM, rektor wrocławskiego “Antonianum”:

“Dziś jesteśmy przekonani bardziej niż kiedykolwiek – mówił rektor – że charyzmat franciszkański i klariański nie jest charyzmatem podwójnym albo paralelnym; to jest ten sam, jeden charyzmat, widziany tylko od strony św. Klary i od strony św. Franciszka. Ich spojrzenia są (…) całkowicie komplementarne: życie pokutne, duch ubóstwa, życie we wspólnocie, wierność Ewangelii i wierność Kościołowi. Św. Klara żyje tymi wartościami w klauzurze, która jednak ma być klauzurą dla ewangelizacji świata; św. Franciszek żyje tymi samymi wartościami w świecie, który chce jednak traktować jak klauzurę. Klara, żyjąc w klauzurze, w samotności jest odbiciem tęsknot Franciszka za kontemplacją. Franciszek kroczący po drogach świata jest reprezentantem apostolskich pragnień Klary. Jak chyba nigdy w historii, ale taka doskonała komplementarność naprawdę się wydarzyła. Przydarzyła się Franciszkowi i Klarze. A skoro się przydarzyła im, to może i powinna przytrafić się nam”.

W programie sesji naukowej znalazły się tematy: “Historia początków. Kto założył Zakon Ubogich Sióstr Świętej Klary” (o. mgr lic. Samuel Zbigniew Cegłowski OFM, Nysa), “Historia klarysek w Polsce” (o. mgr Salezy Bogumił Tomczak OFM, Poznań), “Fundamenty duchowości klariańskiej” (o. dr Tadeusz Henryk Słotwiński OFM, Wrocław), “Wątki klariańskie w literaturze polskiej” (prof. dr hab. Małgorzata Łoboz, Wrocław) i świadectwo “Być klaryską. Refleksje ciszą, modlitwą i miłością pisane” (Ubogie Siostry Świętej Klary, Kalisz). Moderatorami sesji byli o. dr Błażej Bernard Kurowski OFM i o. dr Dominik Jakub Banaś OFM (obaj z Góry Świętej Anny).

Aulę Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów wypełnili profesorowie uczelni i studenci (franciszkanie, klaretyni i sercanie), goście świeccy i duchowni, wśród których byli klerycy franciszkańscy z prowincji katowickiej (Katowice-Panewniki) i poznańskiej (Wronki), ubogie siostry świętej Klary (Kalisz), mniszki klaryski od Wieczystej Adoracji (Kłodzko i Ząbkowice Śląskie) i inne siostry zakonne, których sposób życia inspiruje się na duchowości św. Franciszka i św. Klary.

Końcowym aktem sesji naukowej była msza święta z formularzem o św. Klarze z Asyżu, celebrowana w kościele klasztornym pw. św. Antoniego; przewodniczył jej o. Wacław Stanisław Chomik OFM, minister prowincjalny.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda