Home WiadomościZ kraju Czterdzieści lat szukają drogi

Czterdzieści lat szukają drogi

Redakcja

Dominikański miesięcznik „W drodze” kończy czterdzieści lat. Pisali w nim ksiądz Józef Tischner i Gustaw Herling-Grudziński. Pismo publikowało teksty Ericha Fromma, Thomasa Mertona i Aleksandra Sołżenicyna.

Jubileuszowe obchody odbędą się w sobotę w Poznaniu – gdzie od początku znajduje się siedziba redakcji.

Rozpocznie je dziękczynna msza święta w dominikańskim kościele Matki Bożej Różańcowej, którą jako delegat metropolity poznańskiego, abp Stanisława Gądeckiego odprawi ks. prałat Jan Stanisławski. Kazanie wygłosi przełożony Polskiej Prowincji Dominikanów, o. Krzysztof Popławski.

Po mszy w Teatrze Muzycznym odbędzie się uroczysta gala. Uświetni ją m.in. pokaz filmu dokumentalnego „Drogi szukając”, opowiadającego o historii czasopisma. Tytuł filmu nawiązuje do słów Cypriana Kamila Norwida: „drogi szukając, choć przed wiekami zrobiona”, który umieszczono jako motto w pierwszym numerze miesięcznika.

Na jubileuszowe obchody redakcja zaprosiła twórców „W drodze”, z o. Marcinem Babrajem na czele, a także liczne grono autorów i sympatyków dominikańskiego miesięcznika, który rozchodzi się obecnie w nakładzie prawie 7 tysięcy egzemplarzy.

„I my, i nasi czytelnicy szukamy takich kazań, rekolekcji, książek, takich miejsc, w których słyszymy o tym, jak nasze życie zbiega się z Ewangelią. Życie chrześcijańskie to nie tylko ta jego część, która toczy w kościele, ale wszystko, co dotyczy naszego życia” – mówi redaktor naczelny „W drodze”, o. Roman Bielecki.

Pierwszy numer miesięcznika ukazał się we wrześniu 1973 roku z inicjatywy dominikanina, o. Marcina Babraja. „Powstawały wtedy dominikańskie duszpasterstwa akademickie i miesięcznik miał być takim zapleczem intelektualnym dla naszych studentów i absolwentów. Robiliśmy pismo dla katolickiej inteligencji” – mówi o. Jan Andrzej Kłoczowski, którego nazwisko widnieje w pierwszej historycznej redakcyjnej „W drodze”.

Na łamach pisma publikowali tacy autorzy jak Andrzej Kijowski, Anna Kamieńska, ks. Janusz Pasierb, Gustaw Herling-Grudziński, ks. Józef Tischner, Roman Brandstaetter, Kazimiera Iłłakowiczówna. Dla wielu autorów było to jedyne miejsce, gdzie, w czasach szalejącej cenzury, mogli publikować swoje teksty.

W czasach komunistycznych ważną rolą miesięcznika było zamieszczanie tekstów „zza żelaznej kurtyny” o tematyce teologicznej i filozoficznej. Ukazywały się tłumaczenia takich wybitnych intelektualistów jak Thomas Merton, Yves Congar, Erich Fromm, Martin Buber, Jacques Maritain, Jean-Marie Lustiger czy Aleksander Sołżenicyn.

„Teksty o kulturze, teologii, wierze czy filozofii miały pomóc pogłębić wiarę i formację religijną katolickiego inteligenta oraz oswajać świat wiary i kultury” – wspomina o. Kłoczowski.

Od samego początku miesięcznik starał się towarzyszyć i docierać nie tylko do osób głęboko wierzących, które już odnalazły swoje miejsce w Kościele, ale też do poszukujących wiary.

„Dziś kontynuujemy to zadanie. Poruszamy problemy i dylematy dnia codziennego. Nie ograniczamy się jedynie do autorów katolickich – zapraszamy do debaty postaci z różnych środowisk, tak aby miesięcznik stanowił miejsce wymiany myśli i dawał naszym Czytelnikom jak najpełniejszy obraz rzeczywistości. Staramy się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, poprzez obecność w nowych mediach wirtualnych oraz przygotowanie edycji cyfrowych miesięcznika” – mówi zastępca redaktora naczelnego, Katarzyna Kolska.

„W drodze” był pierwszym ogólnopolskim miesięcznikiem dostępnym w Kindle Store – największym w świecie internetowym sklepie, amazon.com. Od tego roku nowa aplikacja App Store udostępnia także pełne wydania miesięcznika „W drodze” w wersji dostosowanej do iPada.

jg, sz, dominikanie.pl / miesiecznik.wdrodze.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda