90-lecie Synów Boskiej Opatrzności w Polsce. Zrodziła na Miłość

„To nie są nasze dzieła. To dzieła Bożej Opatrzności. Zrodziła nas miłość Boga, jesteśmy Jej synami. Czy to nie wystarczający powód do tego, by być radosnym kapłanem? Na każdym miejscu mamy powód by mówić: Deo gratias!” – w tych kilku zdaniach ks. Flavio Peloso można streścić piękno uroczystości 90-lecia obecności Synów Boskiej Opatrzności w Polsce.

Zdań wypowiedziano w tych dniach bardzo wiele. W języku polskim i włoskim. Niektóre ze łzami w oczach.

Iskrę charyzmatu ks. Orione do Polski przywiózł w sercu ks. Aleksander Chwiłowicz. Było rok 1923. Wszystko rozpoczęło się w dużej kruchości, bez ludzkiej nadziei na powodzenie lecz z wielką ufnością w Opatrzność Bożą. „I takie dzieła, które opierają się nie na ludzkiej sile i przemyślności, lecz na Opatrzności Bożej, mają szansę rozwijać się i dawać prawdziwe znaki bezinteresownej miłości. Dzieła ludzkie, nawet te najbardziej wielkie i spektakularne są jak trawa, która rankiem jest zielona i kwitnąca, wieczorem natomiast więdnie i usycha” – powiedział ks. Flavio Peloso podczas homilii wygłoszonej w Bazylice Mniejszej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli. „Chciałbym, byśmy zapamiętali to na zawsze: każde święto Orionistów to święto dzieł, których dokonuje Opatrzność Boża. My jesteśmy tylko jej narzędziami. Wdzięczność i chwała należą się Bogu, który o wszystko się zatroszczył i z miłości dał nam wielką łaskę, byśmy mogli uczestniczyć w Jego dziełach”. Kilka chwil wcześniej, na początku Eucharystii, ks. Sylwester Sowizdrzał, Radca Generalny Zgromadzenia zaprosił licznie zgromadzonych przed ołtarzem do rachunku sumienia: „Mamy za co dziękować i mamy za co przepraszać. Dziękujmy zatem za wielkie dzieła Boże i Jego miłosierdzie i przepraszajmy za to, że wiele razy nie dorośliśmy do ofiarowanej nam łaski”.

Wspaniali Goście

Znaczenie uroczystości określa się zwykle nie długością czy oprawą lecz patrząc na osoby, które w tych uroczystościach wzięły udział. Oprócz wymienionego ks. Pelozo i ks. Sowizdrzała, w obchodach 90-lecia obecności Orionistów w Polsce wzięli przedstawiciele władz Tortony, Zduńskiej Woli a także województwa łódzkiego. W skład delegacji włoskiej weszli: pan Massimo Berutti – Burmistrz Tortony, pani Laura Castellano – Zastępca Burmistrza d/s Służb Miejskich, Szkolnictwa i Służby Zdrowia oraz pani Luisa Lotti – Kierownik Sektora Służb Osobowych i Kadrowych. Delegację tę już 20 września (piątek) uroczyście podjął Piotr Niedźwiecki – Prezydent Zduńskiej Woli i jego współpracownicy. W świetle kamer złożono piękne deklaracje dotyczące przyszłej współpracy, która służyć będzie popularyzacji dzieł urodzonego w Zduńskiej Woli św. Maksymiliana Maria Kolbego oraz św. Alojzego Orione.

Dużo radości

Program uroczystości obfitował w spotkania, rozmowy, modlitwę i niezwykle poruszającą oprawę muzyczną. Obejrzeliśmy przedstawienie uczniów z Gimnazjum im. św. Alojzego Orione w Zduńskiej Woli a także zwiastun filmu dokumentalnego pt. „Święty z marginesu”, który realizuje profesjonalna ekipa filmowa, wysłuchaliśmy pełnych emocji przemówień Burmistrza Tortony, Prezydenta Zduńskiej Woli, ks. Generała i ks. Prowincjała. Bardzo dużo radości wniosły także licznie obecne Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia (Orionistki) pod przewodnictwem S. M. Józefiny Klimczak, wolontariusze, którzy przy okazji świętowali otwarcie międzynarodowego Centrum Wolontariatu (dzieło Fundacji ks. Orione Czyńmy Dobro), przedstawiciele Oriońskiego Ruchu Świeckich (ORŚ), Instytutu Życia Konsekrowanego (ISO), Oriońskiego Ruchu Młodzych (ORM) oraz niezwykli Przyjaciele i Dobroczyńcy Zgromadzenia.

Droga z miłości

„Pan Prezydent Massimo Berutti z delegacją Urzędu Miasta Tortona przebył drogę z Ziemi Włoskiej do Polski. Drogę bardzo upragnioną dla wszystkich Polaków, drogę niezmiernie ważną dla Synów Boskiej Opatrzności. Od piątkowego popołudnia byłem świadkiem jak Pan Prezydent Piotr Niedźwiecki ze swoimi współpracownikami poprzez gościnność i serdeczne przyjęcie potwierdzał szczególny rys Miasta Zduńska Wola, miasta otwartego na przybyszów, ubogacającego się ich kulturą i tradycją” – relacjonuje ks. Grzegorz Sikorski, sekretarz Prowincji Polskiej Orionistów. „Pośród wielkich miłości św. Alojzego Orione było synowskie uczucie wierności i przywiązania do Papieża i Biskupów. Wielką radością była dla nas zatem obecność pośród nas przedstawiciela Pasterza Diecezji Włocławskiej ks. Biskupa Wiesława Alojzego Meringa w osobie Biskupa Bronisława Dembowskiego. Z imienia i drogi posługi przypomina On nam również postać wybitnego Syna Boskiej Opatrzności – Abpa Bronisława Dąbrowskiego” – podkreślił ks. Sikorski. „Pamiętajcie o jednym – dodał na koniec uroczystości ks. Generał. – Jesteśmy synami zrodzonymi z miłości i bądźmy tej miłości radosnymi świadkami. Deo gratias!”

Więcej na: www.orionisci.rel.pl