Home WiadomościZ kraju Konferencja o życiu i posłudze spowiednika O. Alfonsa Jakiela O.Carm

Konferencja o życiu i posłudze spowiednika O. Alfonsa Jakiela O.Carm

Redakcja

Konferencja o. dra Wiesława Strzeleckiego O.Carm wygłoszona na rozpoczęcie Zjazdu Poszerzonej Rady Prowincji – Kraków – Karmel 5 listopada 2018r. 

Przywołam na wstępie konferencji krótką myśl z dokumentu Kongregacji ds. Życia Zakonnego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego: Młode wino, nowe bukłaki. Ograniczę się jednak tylko do przywołania pesymistycznej refleksji, którą zawiera tenże dokument. Czytamy bowiem w punkcie 9. przywołanego dokumentu, że „jesteśmy przyzwyczajeni do starego wina i pewni wypróbowanych metod, w rzeczywistości nie jesteśmy gotowi na żadną istotną zmianę (9).

Myślę, że w naszym przypadku jest to okazja – z racji corocznego spotkania w ramach Poszerzonej Rady Prowincji, żeby – inspirując się nieco konferencją, którą rozpoczynamy nasze spotkanie, inaczej spojrzeć na zadania przeora, czy przełożonego. Nie tylko utożsamiać urząd przełożonego z jego zaangażowaniem w sprawy zarządzania wspólnotą i sprawami materialnymi, lecz przypomnieć sobie, że w jego posługę również wpisany jest aspekt działalności w sferze ducha, w towarzyszenie drugiemu człowiekowi, chociażby jako kierownik duchowy.

Niech inspiracją dla nas będzie sylwetka XIX – wiecznego karmelity, przeora o. Alfonsa Jakiela O.Carm. i jego posługa w sakramencie pokuty i kierownictwa duchowego wobec Balbiny Romerowej, siostry Joanny Lubienieckiej.

Więcej: http://www.karmelici.pl/documents/4506.pdf

Za: www.karmelici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda