Home WiadomościZ kraju Dominikanie: 60 lat parafii na Służewie

Dominikanie: 60 lat parafii na Służewie

Redakcja

Jubileusz sześćdziesięciolecia istnienia świętowała 7 października prowadzona przez ojców dominikanów parafia Świętego Dominika na warszawskim Służewie.

Obecny proboszcz, o. Witold Słabig przypomniał w czasie uroczystości, że początki parafii sięgają czasów stalinowskich, kiedy to „władze komunistyczne postanowiły uczynić ze Służewa osiedle robotnicze”, a „dominikanom zabrano połowę klasztoru”.

„Broniąc klasztor przed całkowitą likwidacją kardynał Stefan Wyszyński ustanowił 3 sierpnia 1952 roku nową parafię, której teren objął całe osiedle Służew. Początkowo nasza parafia znajdowała się na peryferiach miasta i liczyła około 1400 osób” – dodał o. Słabig.

Centralnym punktem jubileuszu była msza święta, którą koncelebrowali byli proboszczowie służewskiej parafii, ojcowie: Jan Spież, Bogusław Skaliński, Andrzej Kuśmierski i Mirosław Pilśniak. Uczestniczyli w niej też dominikanie pochodzący z jej terenu, ojcowie: Michał Pac, Artur Gałecki i Jacek Pietrzak oraz br. Paweł Kaszubski.

Modlono się szczególnie za pierwszego proboszcza naszej parafii, o. gen. Adama Studzińskiego oraz za jego następcę, o. Benedykta Piotrowskiego, a także za parafian i wszystkich, którzy modlą się i modlili na Służewie przez 60 lat.

Dzień przed świętowaniem jubileuszu do parafialnego kościoła Świętego Dominika wprowadzono uroczyście relikwie Błogosławionego Jana Pawła II, które tydzień wcześniej parafia otrzymała z rąk metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza.

Inicjatorem budowy powstałego w 1934 roku klasztoru na Służewie był wybitny dominikański teolog i rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, o. Jacek Woroniecki. Jednak wybuch drugiej wojny światowej uniemożliwił dokończenie prac.

W 1952 roku służewskim dominikanom powierzono prowadzenie tutejszej parafii, której patronuje Święty Dominik, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego. Jej pierwszym proboszczem był o. Adam Studziński, w czasie wojny legendarny kapelan Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Obecnie parafia liczy 22 tysiące wiernych.

Z tutejszym klasztorem związany był również o. Michał Czartoryski, zamordowany przez hitlerowców kapelan Powstania Warszawskiego, którego Jan Paweł II ogłosił błogosławionym w gronie 108 Męczenników Drugiej Wojny Światowej.

Więcej o Parafii Świętego Dominika na warszawskim Służewie tutaj: www.sluzew.dominikanie.pl

sz, dominikanie.pl / sluzew.dominikanie.pl, fot. J. Berchali, M. Kopczyńska

Więcej (zdjęcia) na: www.dominkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda