Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Dusza Jarmarku od niedzieli w Gdańsku

Dominikanie: Dusza Jarmarku od niedzieli w Gdańsku

Redakcja

Modlitwa, koncerty, pokaz filmów religijnych, wystawy i debaty wypełnią kolejną edycję gdańskiego festiwalu „Dusza Jarmarku”, który przygotowują ojcowie dominikanie. Towarzyszy on słynnemu Jarmarkowi Świętego Dominika, który od XIII wieku odbywa się w Gdańsku ku czci założyciela Zakonu Kaznodziejskiego.

„Nie jesteśmy konkurencją dla Jarmarku Świętego Dominika, ale jego dopełnieniem. Chcemy przypomnieć, że jarmark ma korzenie religijne i dlatego dbamy o jego wymiar duchowy” – mówi przeor gdańskich dominikanów i dyrektor Festiwalu, o. Michał Mitka.„Duszę Jarmarku” zapoczątkuje 29 lipca Morski Odpust Świętego Dominika, na który złoży się wypłynięcie dominikanów galeonem na Motławę, procesja odpustowa ulicami Głównego Miasta oraz uroczysta msza święta w dominikańskiej bazylice Świętego Mikołaja.Przez cały tydzień na placu Dominikańskim przed kościołem odbywał się będzie plenerowy pokaz filmów w ramach cyklu „Kino pod niebem”. Co wieczór pokazany zostanie jeden obraz mistrzów polskiego i światowego kina, poruszający różne aspekty relacji rodzinnych.

W repertuarze znajdzie się m.in. „Czarny Czwartek” w reżyserii Antoniego Krauze opowiadający o tragedii rodzinnej podczas pacyfikacji strajku w 1970 roku na Wybrzeżu oraz nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Berlinie film „Rozstanie” irańskiego reżysera Asghara Farhadi, którego akcja rozgrywa się we współczesnym Iranie.

W tym samym miejscu odbywać się będą również koncerty plenerowe, w których wystąpią Joszka Broda i zespół Dzieci z Brodą, a także zespół Kuba Kornacki & Przyjaciele z koncertem ewangelizacyjnym oraz Tadeusz Skotnicki.

30 lipca na placu Dominikańskim odbędzie się debata zatytułowana „Opowieści przydrożne czyli: czemu człowiek nie może wysiedzieć na miejscu i po co mu krążyć po świecie?” Odpowiedzi na to pytanie spróbują udzielić trzej miłośnicy wędrowania, dominikanie: Maciej Chanaka, Paweł Kozacki i Krzysztof Pałys.

Tego samego dnia w znajdującej się w dominikańskiej bazylice kaplicy Świętego Jacka otwarta zostanie wystawa „Światło Ikony”. Na ekspozycję złożą się ikony powstałe podczas warsztatów ikonograficznych, jakie odbyły się w ramach Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającego przy klasztorze dominikanów na warszawskim Służewie.

W czasie trwającego do 17 sierpnia dominikańskiego festiwalu turyści i mieszkańcy Trójmiasta będą mogli też zwiedzać wieżę, strychy oraz innych ciekawe miejsca kościoła Świętego Mikołaja, po których oprowadzać będą bracia dominikanie.

Jarmark Świętego Dominika sięga korzeniami 1260 roku, kiedy to papież Aleksander V nadał gdańskiemu klasztorowi dominikanów przywilej udzielania odpustu z okazji przypadającego 8 sierpnia dnia Świętego Dominika Guzmána. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy, którego tradycja przetrwała do czasów obecnych.

Tegoroczny, 752. Jarmark Świętego Dominika, rozpocznie się 28 lipca i potrwa do 19 sierpnia. To największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez handlowo-rozrywkowych. W ostatnich latach jarmark odwiedzało od sześciu do ośmiu milionów osób.

Program Festiwalu Świętego Dominika – „Dusza Jarmarku” znajduje się na stronie http://www.gdansk.dominikanie.pl/news,129,aktualnosci.html.

sz/dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda