Home WiadomościZ kraju Duchowa Rodzina Mariańska modliła się w Licheniu

Duchowa Rodzina Mariańska modliła się w Licheniu

Redakcja

Ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji III Zjazdu Duchowej Rodziny Mariańskiej w Licheniu. Wspólnie z nim w licheńskiej świątyni modliło się kilka tysięcy wiernych.

Duchowa Rodzina Mariańska zrzesza ludzi, którzy wspierali i wspierają dzieło, jakim jest Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym, zarówno modlitewnie, jak i materialnie. Od 2013 roku, z inicjatywy księży marianów, duchowych opiekunów licheńskiego wzgórza, w ostatnią niedzielę czerwca do Lichenia przyjeżdżają wierni, dla których tutejsze Sanktuarium jest ważnym miejscem na mapie ich duchowego życia.

Mszy św. o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. Wiktor Gumienny, kustosz Sanktuarium. Nawiązując do czytanego dzisiaj podczas liturgii słowa Listu św. Pawła do Koryntian powiedział: „Umiejcie się dzielić. Jeżeli będzie umieli się dzielić w swoim życiu, to będziecie mogli być spokojni. Tak, jak Bóg podzielił się swoją chwałą z człowiekiem, jak oddał za niego życie, tak i wy, jeśli będziecie umieli się dzielić tym, co posiadacie, osiągniecie życie wieczne”.
W dalszej części homilii wspomniał o przypadającej w 2017 roku 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Mówiąc to dziękował wszystkim, dzięki którym licheńskie Sanktuarium zmieniało się na przestrzeni ostatnich pięciu dekad do stanu, jaki możemy obserwować dzisiaj. Wspomniał o inicjatywach, jakie księża marianie mogli rozpocząć dzięki finansowemu wsparciu wiernych, m.in. o hospicjum, Centrum Pomocy Rodzinie czy ośrodku naprotechnologii, gdzie pomoc uzyskują małżeństwa mające trudność z poczęciem dziecka. Mówił także o powstałej w 2011 roku Wspólnocie Modlitewnej, której członkowie modlą się w siedmiu intencjach (za Ojczyznę, za Kościół, za chorych i umierających, za małżeństwa i rodziny, za uzależnionych, za nękanych przez złego ducha oraz w intencji poszanowania życia). Jako przykład ogromnej siły modlitwy zacytował świadectwo kobiety, która codziennie modląc się za swojego męża-alkoholika, wyprosiła – za wstawiennictwem Matki Bożej Licheńskiej – wyzwolenie z nałogu.
Na zakończenie powiedział: „Chciałbym wszystkich zachęcić do tego, aby pamiętali, by w swoim życiu dzielić się tym, co posiadamy. Niech to będą dobra materialne, ale one nie są najważniejsze. Niech to będzie modlitwa, dobre słowo, miłość okazana drugiemu człowiekowi. Jeśli w ten sposób będziemy umieli postępować, to jest to najlepsza droga do tego, by w pełni doświadczyć miłości w ramionach kochającego nas Ojca w niebie” – zakończył kapłan.

Tuż po Mszy św. kapłani udzielili indywidualnego błogosławieństwa wiernym poprzez nałożenie rąk i krótką modlitwę. Z kolei w Biurze Obsługi Pielgrzyma, znajdującym się w dolnej części świątyni, osoby należące do Duchowej Rodziny Mariańskiej i Wspólnoty Modlitewnej mogły otrzymać nowy tomik „Z licheńskiej księgi łask”.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda