Home WiadomościZ kraju Dziewiętnastowieczne kazania o Matce Bożej i świętych

Dziewiętnastowieczne kazania o Matce Bożej i świętych

Redakcja

Na rynku wydawniczym pojawił się zbiór dziewiętnastowiecznych kazań o Najświętszej Maryi Pannie i świętych ks. Adama Rąpały. „Jest to cenny dokument obrazujący wiarę i religijność tamtych czasów. Stanowi dobrą lekcję historii” – podkreśla wydawca.

Kazania powstały na święta i odpusty ku czci: św. Izydora, św. Antoniego z Padwy, św. Jana Chrzciciela, św. św. Piotra i Pawła, św. Michała Archanioła, św. Jana Kantego, św. Franciszka, św. Teresy, św. Marcina, św. Andrzeja, św. Mikołaja, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej Gromnicznej, Szkaplerznej, Różańcowej, na dzień Narodzenia, Zwiastowania i Wniebowzięcia Matki Bożej oraz na Podwyższenie Krzyża Świętego. Jest też wprowadzenie do nabożeństw majowych.

Książka prezentuje oryginalny XIX-to wieczny styl, język i problemy ówczesnych czasów. Ogromną zaletą tej publikacji jest ukazanie życia społeczno-politycznego, religijnego i rodzinnego drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

W sposób zrozumiały dla każdego człowieka kaznodzieja tłumaczy zawiłe prawdy wiary. Kazania stały się także dokumentem nauczania Kościoła przed Soborem Watykańskim II. Stanowią cenny materiał źródłowy nie tylko do historii polskiego kaznodziejstwa.

Ksiądz Adam Rąpała żył w latach 1841- 1939. Był kaznodzieją Krakowa (Katedry Wawelskiej, Kolegiaty św. Anny, parafii św. Mikołaja), Alwerni, Chrzanowa, Kęt i innych miejscowości krakowskiej metropolii.

„Kazania” zostały wydane pod redakcją franciszkańskiego historyka o. dr. hab. Zdzisława Gogoli.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda