Home WiadomościZ kraju EuroFraMe 2012 w Górze Św. Anny

EuroFraMe 2012 w Górze Św. Anny

Redakcja

EuroFraMe – skrót Europejskich Mityngów Franciszkańskich. Wymyślili go młodzi Europejczycy bliscy duchowości franciszkańskiej, inspirowanej przez świętych z Asyżu Franciszka i Klarę.

Dotąd były dwa tego rodzaju mityngi, najpierw w Asyżu w roku 2007 (Włochy), a potem w Santiago de Compostela w 2009 (Hiszpania). Po spotkaniu w słynnym sanktuarium św. Jakuba Apostoła, młodzież wybiera się na Górę Św. Anny, do sanktuarium św. Anny w diecezji opolskiej. Krzyż San Damiano, który pielgrzymuje z nimi od Asyżu, już drugi rok czeka na ich przybycie na ziemię polską.

Na początku grudnia tego, w dniach od 6-7 XII 2011, przedstawiciele sekretariatu młodzieżowego Unii Braci Mniejszych Europy (UFME) wypracowali na Górze Św. Anny program 3. Europejskiego Mityngu Młodzieży. Odbędzie się on w myśl wcześniejszych zapowiedzi w dniach od 27-31 sierpnia 2012. Motto “Oglądaj w Chrystusie twarz swoją”, wybrane dla spotkania annogórskiego, pochodzi z 4. Listu św. Klary z Asyżu, którego adresatem była św. Agnieszka z Pragi. Młodzi organizatorzy mityngu postanowili w ten sposób uczcić jubileusz 800-lecia konsekracji św. Klary i powstania jej zakonu ubogich sióstr, który w całym świecie już trwa od Niedzieli Palmowej 2011, a zakończy się w sierpniową uroczystość św. Klary 2012.

Program mityngu przewiduje trzy katechezy na temat kontemplacji oblicza Jezusa: z Franciszkiem, Klarą i Matką Jezusa stojącą pod Krzyżem. Ich zamierzonym celem jest podprowadzić uczestników zgromadzenia do oglądania w Chrystusie swojej twarzy i do rozeznania własnej tożsamości. Z innych elementów programowych należy wspomnieć nabożeństwo Drogi Krzyżowej, odprawionej na ok. 5 km trasie dróżek kalwaryjskich. Młodzież, a przewiduje się jej ok. tysiąca z całej Europy, poniesie dużą figurę Jezusa z krzyżem na ramionach, tradycyjnie noszoną w tym sanktuarium w czasie odpustów kalwaryjskich. Pobożność pasyjną wprowadzili tu i od wieków pielęgnują franciszkanie.

Kolejne spotkanie organizacyjne sekretariatu młodzieżowego UFME odbędzie się w dniach od 12-14 III 2012 w Madrycie. Polskim przedstawicielem w sekretariacie jest o. Augustyn Michał Feliszek OFM z Franciszkańskiego Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań w Górze Św. Anny.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda