Home WiadomościZ kraju Finały 24. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży rozpoczęte!

Finały 24. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży rozpoczęte!

Redakcja

Ponad 1000 uczestników z 6 państw europejskich, w tym blisko 600 osób ze środowisk polonijnych przyjechało do Warszawy na Finały 24. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Impreza rozpoczęła się w niedzielę 15 lipca Mszą św., której przewodniczył JE ks. bp Antoni Długosz.

Współkoncelebransami byli o. Józef Matras Prowincjał Zakonu Pijarów oraz kapłani-opiekunowie grup. Bezpośrednio po Eucharystii miała miejsce ceremonia otwarcia. Impreza odbywa się na kampusie i w obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego.

Program Finałów nawiązując do starożytnej greckiej triady stadion-teatr-świątynia wychowuje dzieci i młodzież poprzez sport, kulturę i wiarę. W ten sposób troszczy się o równomierny i harmonijny rozwój młodego człowieka we wszystkich trzech wymiarach: fizycznym, intelektualnym i duchowym. Pomysłodawcą tego programu jest pijar, śp. o. Józef Joniec, a założone przez pijarów Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza do dzisiaj tę ideę rozwija.

STADION to współzawodnictwo sportowe. W poniedziałek rozpoczęła się rywalizacja w 11 dyscyplinach i 17 konkurencjach, podzielonych na 4 kategorie wiekowe. To m.in. lekkoatletyka, tenis stołowy, badminton, pływanie, ringo, szachy, warcaby, bieg na orientację oraz współzawodnictwo zespołowe: piłka nożna, piłka koszykowa, piłka siatkowa.

Zawody odbywają się na obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a prowadzone są przez licencjonowanych sędziów, zrzeszonych w odpowiednich związkach. Zwycięzcy poszczególnych dyscyplin sportowych zostaną udekorowani medalami oraz otrzymają puchary i dyplomy, które wręczą im dawni mistrzowie olimpijscy oraz znani polscy sportowcy. Oprócz udziału w sportowym programie punktowanym, uczestnicy mogą w wolnych chwilach skorzystać rekreacyjnie ze sprzętu sportowego oraz basenów SGGW. Wyjątkowo zapowiada się wtorkowy wieczór w klimacie EURO (godz. 20.00). Wówczas będzie miała miejsce filmowa opowieść o historii polskiej piłki nożnej oraz życiu najwybitniejszego polskiego trenera Kazimierza Górskiego – projekcja filmu „Kaziu, Polska Ci dziękuje”. Gościem wieczoru będzie p. Jerzy Engel, były selekcjoner reprezentacji Polski.

Program kulturalny TEATR stanowi dopełnienie części sportowej i pozwala dzieciom i młodzieży odkryć różnorodne talenty. Uczestnicy Finałów rozpoczęli udział w trzech rodzajach konkursów (wiedzy, plastycznym i wokalno-muzycznym) podzielonych na 9 tematów w 4 czterech kategoriach wiekowych. Będą to m. in. konkursy wiedzy o Januszu Korczaku; o Euro 2012 i historii Piłkarskich Mistrzostw Europy; konkurs na plakat XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012; konkurs piosenki „Muzyka moim życiem”. Odbędzie się też Przegląd Małych Form Teatralnych. Ponadto zainicjowane zostały cztery rodzaje warsztatów: plastyczny, wokalny, tańca nowoczesnego oraz dziennikarsko-filmowy „Korczakiada”.

Dodatkową atrakcją dla uczestników jest zwiedzanie Warszawy (ok. 10 tras dostosowanych do wieku uczestników obejmujących muzea, zabytki i Stare Miasto), w tym Stadionu Narodowego. Odbędzie się też gra miejska „Śladami Janusza Korczaka”. W rytm programu kulturalnego wejdą też wieczory parafiadowe: integracyjny Wieczór Międzykulturowy, turniej tańca nowoczesnego, dyskoteka. W poniedziałkowy wieczór odbyła się projekcja filmu „The human experience”, a po niej spotkanie z twórcami tego przejmującego obrazu. A w czwartek (19 lipca br. o godz. 20.00) społeczność parafiadowa spotka się z aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym, Pawłem Królikowskim.

ŚWIĄTYNIA to program liturgiczno-ekumeniczny. Centrum każdego dnia stanowi Msza św. odprawiana dla wszystkich uczestników w dużym Namiocie Spotkań. Dla chętnych grup organizowane są spotkania z Pismem Świętym. Na parafiadowym miasteczku znajduje się Namiot Adoracji Najświętszego Sakramentu – specjalnie ustawiony przy drodze na stadion. Chętni mogą uczestniczyć w spotkaniach modlitewnych, formacyjnych i nabożeństwach. Na zakończenie dnia wszyscy parafiadowiczne gromadzą się na Wieczornym Apelu. Podczas Finałów (piątek, 20 lipca o godz. 20.00) odbędzie się koncert ewangelizacyjny zespołu „Mocni w Duchu”.

Więcej informacji można uzyskać na www.parafiada.pl oraz od rzecznika prasowego o. Jacka Wolana SP +48 668 864 716.

Za: o. Józef Tarnawski SP.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda