Home WiadomościZe Świata Jezuici: Zakończenie 70. Kongregacji Prokuratorów

Jezuici: Zakończenie 70. Kongregacji Prokuratorów

Redakcja

Sobota, 14 lipca, w całości poświęcona była życiu wspólnotowemu. W temat ten wprowadziły dwie relacje prokuratorów z Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu. Przedstawili je oo. Andreu Oliva de la Esperanza z Salwadoru oraz Nader Michel z Egiptu.

Po trzech kwadransach osobistej modlitwy i refleksji spotkaliśmy się następnie w grupach językowych, by dzielić się naszym doświadczeniem wspólnoty. Z kolei, już na sesji plenarnej, kontynuowaliśmy ten temat kolejno skupiając się na sprawach pomagających i przeszkadzających wspólnocie. Był również czas na zgłaszanie konkretnych sugestii pod rozwagę o. Nicolása i jego asystentów. Obrady podsumował o. Generał, a dzień zakończyła Eucharystia w grupach językowych.

W niedziela, 15 lipca, uczestniczyliśmy w ostatniej sesji 70. Kongregacji Prokuratorów. Jej najważniejszym punktem było końcowe przemówienie o. Adolfo Nicolása. Podsumował w nim całość obrad kongregacji, dając pewne wskazania na przyszłość, także w kontekście wyzwań, przed jakimi stoi obecnie Towarzystwo Jezusowe. Ujmujące były podziękowania ze strony Towarzystwa dla organizatorów i ekip zapewniających sprawny przebieg kongregacji. Zaprosiliśmy ich na salę obrad, gdzie oprócz imiennych podziękowań otrzymali drobne upominki. Okazało się, że organizatorzy nie pozostali w niczym dłużni: każdy z prokuratorów również został obdarowany. Następnie wspólnie odśpiewaliśmy uroczyste Te Deum.

Końcowym akcentem liturgicznym była Eucharystia koncelebrowana w kaplicy domu rekolekcyjnego Mwangaza. Była to radosna afrykańska liturgia. W homilii o. Adolfo Nicolás podkreślił, że jezuita jest człowiekiem wolnym, także od wypatrywania efektów swej pracy. Świadomy własnej niedoskonałości służy niedoskonałemu Kościołowi. Szuka większej chwały Boga, gdyż został powołany. „Nie nadstawiamy piersi po medale. Możemy pracować bez nich. Naszą nagrodą jest służba” – zaznaczył o. Generał. Gospodarzom w imieniu Towarzystwa przekazał figurę Matki Bożej z Montserrat.

Po Mszy w pięknych ogrodach domu rekolekcyjnego przygotowano wspólny obiad dla wszystkich uczestników. Radosnym akcentem był taniec ekipy kucharzy, towarzyszący wniesieniu ciasta.

Robert Bujak SJ, Józef Polak SJ; Photo: flickr/by cprorome

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda