Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

Jasna Góra: Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

Redakcja

W święto Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej Matką Bożą z Góry Karmel, które przypada 16 lipca, na Jasnej Górze została odprawiona uroczysta Msza św. odpustowa.

W modlitwie uczestniczyli głównie pielgrzymi, którzy w ostatnich dwóch dniach pieszo dotarli do jasnogórskiego sanktuarium. Modlili się m.in. uczestnicy pieszych pielgrzymek z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego, a także pielgrzymki autokarowej z Krakowa.

Odpustowej sumie o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim przewodniczył ks. Tomasz Kulka, kapelan Pieszej Poznańskiej Pielgrzymki. Homilię wygłosił o. Tomasz Góralczyk, paulin.

O. Tomasz Góralczyk przypomniał, że 25 marca 2001 roku w liście z okazji 750-lecia szkaplerza Jan Paweł II pisał: ‘znak szkaplerza przywołuje dwie prawdy, jedna z nich mówi o ustawicznej opiece Najświętszej Maryi Panny, i to nie tylko na drodze życia, ale także w chwili przejścia ku pełni wiecznej chwały, druga, to świadomość, że nabożeństwo do Niej nie może się tylko ograniczać do modlitwy i hołdów składanych Jej przy określonych okazjach, ale powinno stanowić styl życia, powinno nadawać stały kierunek chrześcijańskiemu postępowaniu opartemu na modlitwie i życiu wewnętrznym, poprzez częste przestępowanie do sakramentów i konkretne uczynki miłosierdzia, względem ciała i duszy’.

„Zatem tajemnica dzisiejszego święta, to kolejna okazja, do tego, aby zapytać siebie nawzajem, siebie samego, jak wygląda moja wiara, jak wygląda moje kroczenie za Jezusem wraz z Maryją – zaznaczył paulin – Maryja obiecuje wszystkim noszącym szkaplerz tzw. przywilej sobotni ‘ja ich Matka, w pierwszą sobotę po ich śmierci wyzwolę ich z czyśćca i powiodę na górę żywota wiecznego’”.

Z racji dzisiejszego święta po południu, o godz. 16.15 w Kaplicy Cudownego Obrazu zostaną odprawione uroczyste Nieszpory połączone z nabożeństwem tzw. klęczek. Podczas nabożeństwa ojcowie i bracia paulini modlić się będą wezwaniami Litanii Loretańskiej i ze wzniesionymi ku górze rękami śpiewać będą przed cudownym Obrazem Matki Bożej łacińską antyfonę Monstra Te esse Matrem – Okaż nam się Matką.

O godz. 17.00 odprawiona zostanie Droga Krzyżowa na Wałach, którą poprowadzą uczestnicy Pieszej Pielgrzymki z Poznania. Pątnicy z Poznania podejmą także nocne czuwanie, podczas którego o godz. 21.30 przejdą w procesji maryjnej po wałach.


Nazwa święta Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia.

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej to uroczystość maryjna, która wyrosła na gruncie pobożności zakonu karmelitańskiego. Góra Karmel wznosi się 546 m npm. i leży w okręgu Hajfy w Izraelu. Obok góry Tabor jest górą świętą. Tu przebywał prorok Eliasz. Od początków chrześcijaństwa przebywali tu pustelnicy – anachoreci. Po klęsce krzyżowców w roku 1291 klasztor karmelitański na Karmelu został zburzony, a wielu zakonników zginęło, jako męczennicy za wiarę. Do roku 1634 karmelici nie mogli przebywać na górze, od której wzięli początek, ale symbolika tej góry zawsze pozostała obecna w ich duchowości. W szczególny sposób odgrywa ona rolę w mistycznych dziełach św. Teresy z Avila, św. Jana od Krzyża i wielu innych przedstawicieli Zakonu Matki Bożej z Góry Karmel.

Dla całego Kościoła święto Matki Bożej Szkaplerznej zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku. Współcześnie w świecie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: Zakon Karmelitów i Zakon Karmelitów Bosych, Siostry Karmelitanki Bose i świecki Karmel terezjański.

Wiele osób nosi na szyi szkaplerz maryjny. Od 1910 r. do użytku został wprowadzony przez papieża Piusa X medalik szkaplerzny. Przedstawia on z jednej strony Najświętsze Serce Jezusa, a z drugiej obraz Najświętszej Maryi Panny. Medalikiem tym można zastąpić znany z tradycji kościelnej szkaplerz sukienny.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda