Home WiadomościZ kraju Franciszkanie – Kraków: Piękno tradycji

Franciszkanie – Kraków: Piękno tradycji

Redakcja

franciszkanie.plKrakowski Klasztor Franciszkanów w dniach 31 września – 3 października rozbrzmiewał średniowiecznym melodiami gregoriańskimi, które wyśpiewywali uczestnicy Franciszkańskich Warsztatów Chorału Gregoriańskiego „Transitus”.

Kolejna edycja warsztatów muzyki liturgicznej organizowanych przez franciszkanów w Krakowie obejmowała repertuar śpiewów chorałowych związanych z franciszkańską tradycją muzyczno-liturgiczną. Warsztaty prowadziła dobrze znana w krakowskim środowisku muzycznym s. dr hab. Susi Ferfoglia, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie.

Uczestnicy opracowali m. in. jedne z najstarszych tekstów i melodii liturgicznych o św. Franciszku: XIII-wieczny werset allelujatyczny Franciscus pauper et humilis, hymny pochodzące z oficjum brata Juliana ze Spiry Decus Morum i Plaude turba czy antyfonę Salve Sancte Pater skomponowaną przez kard. Tomasza Capuano. Ponadto, w ramach zajęć zostały wygłoszone konferencje wtajemniczające w liturgię i śpiew liturgiczny, które przedstawili s. Susi i o. Marcin Drąg OFMConv.

Cztery dni pracy nad repertuarem muzycznym zaowocowały oprawą liturgii sprawowanej w Bazylice św. Franciszka w wigilię Jego uroczystości. Uczestnicy warsztatów opracowane pieśni zaśpiewali również na nabożeństwie Transitus, upamiętniającym błogosławioną śmierć św. Franciszka. Warto dodać, że pieśni śpiewane przez scholę warsztatowiczów stanowiły przez całe wieki istnienia zakonu franciszkanów fragmenty oficjum i mszy o św. Franciszku oraz należały do rytuału nabożeństwa Transitus.

Czas wspólnej modlitwy, ćwiczeń, pogłębiania wiedzy na temat chorału przyczyniły się niewątpliwie do odkrywania piękna franciszkańskiej tradycji muzyczno-liturgicznej w praktyce.

fd

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda