Home WiadomościZ kraju Franciszkanie – Łękawica: Imieniny Michała

Franciszkanie – Łękawica: Imieniny Michała

Redakcja

29. września to wspomnienie świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. W Łękawicy na Żywiecczyźnie po raz kolejny było to szczególne święto całej lokalnej społeczności. Imieniny Michała mają na celu nie tylko wspomnienie postaci o. Michała, ale mają być czasem szczególnej modlitwy o dar beatyfikacji sług bożych. Mają jednoczyć tych, którzy Michała Tomaszka pamiętają i tych, którzy jego postać i życie dopiero poznają.

Inicjatywa zrodziła się rok temu, w czasie obchodów, które towarzyszyły 20. rocznicy śmierci o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego – franciszkańskich męczenników z Peru. Obok daty 9. sierpnia, kiedy to terroryści dokonali mordu na zakonnikach, w rodzinnej miejscowości o. Michała postanowiono świętować jego imieniny. Tak się składa, że jest to również dzień odpustu parafialnego, więc to nie tyle okazja by świętować imieniny rodaka, ale również uczcić jego patrona – św. Michała Archanioła.

Kulminacyjnym wydarzeniem obchodów była wieczorna msza święta, której przewodniczył dziekan żywiecki ks. infułat Władysław Fidelus. Słowo Boże do wiernych skierował o. Marek Augustyn kolega o. Michała z czasów seminaryjnych. Do koncelebry poproszono także księży z okolicznych parafii i franciszkanów. Na wspólną modlitwę przybył o. Zbigniew Świerczek – asystent do spraw misji w krakowskiej prowincji franciszkanów. Z Boliwii list do wiernych zgromadzonych na uroczystości przesłał o. biskup Stanisław Dowlaszewicz, swoje pozdrowienia przekazał również o. Zdzisław Kijas z Rzymu.

Eucharystię zaplanowano ze szczególną starannością: śpiew przygotowały dzieci z Oazy im. o. Michała Tomaszka zaś asystę liturgiczną bracia klerycy z Krakowa. Na mszy świętej licznie zgromadzili się parafianie, goście i przyjaciele o. Michała: młodzieżowa grupa misyjna z Żywca i duża grupa Dzieci o. Michała Tomaszka z Radziechów wraz ze Stowarzyszeniem Dzieci Serc.

Po mszy świętej odbył się koncert katolickiej piosenkarki Beaty Bednarz, podczas którego zbierano pieniądze dla chorych dzieci „O. Michał dla Kingi i Patryka”.

W dzień imienin o. Michała od samego rana można było włączyć się także w akcję oddawania krwi. W centrum gminy postawiono ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Łękawianie oddali w sumie prawie 10 litrów płynu życia.

Członkowie róży różańcowej o. Michała zapraszają na comiesięczne msze święte w intencji rychłej beatyfikacji sług bożych – Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego każdego 9. dnia miesiąca do kościoła parafialnego w Łękawicy.

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda