Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w Poznaniu

Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w Poznaniu

Redakcja

Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w archidiecezji poznańskiej rozpoczęła się od procesji, która przeszła od kościoła św. Małgorzaty na Śródce po moście Jordana do katedry.

Przedstawiciele różnych instytutów życia konsekrowanego nieśli w pochodzie religie świętych i błogosławionych założycieli swoich zgromadzeń. Po drodze śpiewana była litania do Wszystkich Świętych.

W katedrze odprawione zostały uroczyste nieszpory z I niedzieli Adwentu, której to modlitwie przewodniczył miejscowy ordynariusz, ks. abp Stanisław Gądecki, obecny przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup wygłosił także homilię, którą oparł na ostatnim liście apostolskim Ojca Świętego skierowanym do na nauczaniu papieża Franciszka skierowanym do zakonników i zakonnic.

Więcej na temat tego wydarzenia można poczytać na stronach Seminarium.


Sobotnie popołudnie zebrało w okolicy Ostrowa Tumskiego wielu przedstawicieli i przedstawicielek zgromadzeń zakonnych oraz tzw. instytutów świeckich. Na miejsce zbiórki, przy kościele św. Małgorzaty Marii Alacoque na Śródce, zdążały różne grupy, wyróżniające się swymi habitami. Widać było, że dzieje się coś szczególnego, że jest to prawdziwe święto osób życia konsekrowanego.

Uroczystość rozpoczęła się od procesji, która przeszła od kościoła św. Małgorzaty do katedry, przekraczając po drodze Cybinę (odnogę Warty) po moście Jordana, nazwanym tak od imienia pierwszego biskupa Polski (X wiek). Przedstawiciele różnych instytutów życia konsekrowanego nieśli w pochodzie religie świętych i błogosławionych założycieli swoich zgromadzeń, a poprzedzał je relikwiarz ze szczątkami św. Jana Pawła II. Po drodze śpiewana była litania do Wszystkich Świętych.

W katedrze odprawione zostały uroczyste nieszpory z I niedzieli Adwentu, której to modlitwie przewodniczył miejscowy ordynariusz, ks. abp Stanisław Gądecki, obecny przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Obecny był także emerytowany sufragan, ks. bp Zdzisław Fortuniak, który zajmuje się m.in. zgromadzeniami zakonnymi działającymi na terenie archidiecezji. Arcybiskup wygłosił także homilię, którą oparł na nauczaniu papieża Franciszka skierowanym do zakonników i zakonnic, w tym na ostatnim liście apostolskim Ojca Świętego.

Za: serwis.chrystusowcy.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda