Jasna Góra: Jest już 29. tom ‚Studia Claromontana’

Ukazał się 29. tom Wydawnictwa Zakonu Paulinów pt. „Studia Claromontana” (Studia Jasnogórskie) pod red. o. prof. Janusza Zbudniewka.

W pierwszej części zatytułowanej „kult Matki Bożej” znajduje się m.in. artykuł o. Andrzeja Napiórkowskiego pt. „Jasnogórska Ikona Wolności bł. Jana Pawła II”. Z powodu, jak pisze autor „imponującego materiału badawczego”, w artykule wskazał on zaledwie kilka wątków. Rozpoczął od ukazania Maryi Jasnogórskiej w życiu biskupa Karola Wojtyły, odniósł się do wskazań Drugiego Soboru Watykańskiego w kwestii mariologii, następnie podjął się analizy tekstów, jakie pozostawił papież podczas swoich wizyt na Jasnej Górze.

Niepokojące przejawy wobec kultu Najświętszej Maryi Panny na przestrzeni czterech ostatnich wieków przedstawił o. prof. Janusz Zbudniewek. W tekście zawarł m.in. smutną refleksję o rządach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wspomniał o trudnej misji Jasnej Góry w okresie rozbiorów i upadku Rzeczypospolitej. Jasnym, krytycznym językiem odniósł się również do współczesnych wydarzeń zarówno w kraju, jak i w samej Częstochowie.

Zofia Wilk-Woś podjęła temat motywów maryjnych na średniowiecznych pieczęciach polskich. Karolina Podleśna jest autorką artykułu stanowiącego próbę analizy historycznej, teologicznej i literackiej splendoru korony z dwunastu gwiazd (1717). Kolejni autorzy to Sławomir Maślikowski i ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin. Pierwszy opisał ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę w latach 1945-1989 r., drugi przyjrzał się Pielgrzymkom Świata Pracy na Jasną Górę w latach 1983-1989 w świetle prasy drugiego obiegu.

W rozdziale „paulini i konfratrzy” zamieszczone zostały teksty o: Romualdzie Kłaczyńskim, rodzinie Boglewskich, prof. Janie Rutkowskim, Kazimierzu Kaczmarczyku. Autorami kolejnych artykułów są: o. prof. Janusz Zbudniewek, Agnieszka Osiadacz, prof. Wojciech Kurpik i Jarosław Matysiak.

Tom ukazał się dzięki pomocy: o. Rafała Glinkowskiego (Kittanning, USA); Anny Matuszak (Kutno); Marii Pawlichy (Biłgoraj), o. Janusza Pawlichy (Dromana, Australia), o. Lucjusza Tyrasińskiego (Doylestown, USA).

Pozostałe osoby wchodzące w skład zespołu redakcyjnego: Jan Dzięgielewski, Tadeusz Krawczak i Jerzy Wojtczak-Szyszkowski. Opracowanie komputerowe: o. Józef Gołębiowski, opracowanie graficzne: o. Józef Gołębiowski i o. Michał Fuksa.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Więcej na: www.jasnagora.com