Salezjanie – Kenia: Urna Ks. Bosko rozpoczyna swoją peregrynację w Afryce

Z chwilą przybycia urny na lotnisko Jammu Kenyatta w Nairobi, w czwartkowy wieczór, 1 grudnia, oficjalnie rozpoczęła się peregrynacja relikwii Ks. Bosko w Afryce.

Samolot, który przewoził urnę, pochodzący ze Sri Lanki, wylądował o godz. 20.30 czasu miejscowego, po ośmiu godzinach lotu. Po pomyślnym rozładunku, co było możliwe dzięki pomocy niektórych chrześcijan pracujących na lotnisku, relikwia została bezpośrednio przewieziona do siedziby Inspektorii Afryki Wschodniej (AFE) i umieszczona w kościele Maryi Wspomożycielki, gdzie ks. Gianni Rolandi, Przełożony, ks. Simon Asira Lipuku, jego Wikariusz i inni salezjanie tam zgromadzeni powitali ją krótką modlitwa.

We wczesnych godzinach porannych w dniu następnym, 2 grudnia, urna została przewieziona na placówkę salezjańską w Embu. Z chwilą wkroczenia relikwii do pomieszczeń dzieła, orkiestra szkolna, harcerze i różne grupy młodzieżowe doszły do głosu, śpiewając pieśni i dając wyraz swojej radości. Następnie, w kaplicy szkolnej, odbyło się spotkanie modlitewne, w czasie którego każde dziecko i każdy człowiek młody mógli oddać cześć relikwiom świętego. Potem urna odbyła krótką wizytę w salezjańskim instytucie żeńskim, znajdującym się w pobliżu; a następnie bp Paul Kariuki, biskup Embu, przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, w czasie której 16 młodych ludzi przyjęło sakrament Bierzmowania.

Po południu urna dotarła do dzieła w Makuyu, gdzie oczekiwał na nią wielki tłum dzieci, młodzieży, miejscowej ludności, Salezjanie i Córki Maryi Wspomożycielki (CMW). Następnie została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp James Wainania, biskup Muranga; wieczorem relikwia została wystawiona do publicznego kultu różnych grup wiernych, którzy dziękowali uczestnicząc w czuwaniu modlitewnym ku jej czci.

W sobotę, 3 grudnia, w czasie dopołudniowym przybyło wielu wiernch, którzy chcieli oddać cześć relikwii. Przed południem ks. Rolandi przewodniczył Mszy św., po której urna odwiedziła różne sektory dzieła w Makuyu i pobliski dom CMW. Po krótkim czasie dzielenia się i przebywania w obecności urny, salezjanie odnowili swoje śluby zakonne.

Po południu urna odwiedziła Dom Inspektorialny CMW, gdzie została gorąco i uroczyście przyjęta przez grupę Córek Maryi Wspomożycielki, którym towarzyszyło wiele dzieci, które dały wyraz swojej wielkiej radości, wykonując tańce i tradycyjne pieśni Masajów. Siostra Teresa Fernandes, przełożona, wygłosiła przemówienie powitalne, następnie, wraz z innymi siostrami, udała się do kaplicy dzieła, gdzie CMW dziękowały Bogu modlitwami, pieśniami i poezją oraz odnowiły swoje śluby.

ANS – Nairobi

Za: wwww.infoans.org