Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Kapelani szptalni służą sakramentami chorym i cierpiącym…

Jasna Góra: Kapelani szptalni służą sakramentami chorym i cierpiącym…

Redakcja

Rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali i Domów Pomocy Społecznej trwają od 5 do 8 listopada na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczy ok. 200 kapłanów. Tegoroczne rozważania prowadzi ks. dr hab., lek. med. Lucjan Szczepaniak, sercanin, kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Tematem przewodnim jest osiem błogosławieństw. 

„Wobec tych błogosławieństw oceniamy i swoje życie i swoją posługę, ale przede wszystkim próbujemy ożywić, rozniecić wiarę – wyjaśnia ks. dr Lucjan Szczepaniak – Jeśli te błogosławieństwa będą powodować to, że wiara będzie mocniejsza, że będzie więcej czasu, ale także i większe pragnienie do zdobycia lepszych kompetencji do posługi choremu, to cel będzie osiągnięty”.

„Błogosławieństwa niosą w sobie niesamowite orędzie. One z jednej strony przypominają nam o takich podstawach jak pokój, sprawiedliwość, miłość, miłosierdzie. A z drugiej strony uczą ogromnej pokory, a więc pewnego poddania się rzeczywistości poniekąd z woli Bożej dla nas naznaczonej – mówi ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia – My na co dzień jako kapelani mamy z tym do czynienia, cierpienie, choroba ludzka jest pewnym naznaczeniem, stąd potrzeba ogromnie dużo pokory, miłości, cierpliwości, miłosierdzia, żeby zrozumieć znaczenie choroby we własnym życiu, ale także w przypadku kapelana pomóc zrozumieć znaczenie choroby i cierpienia naszym pacjentom. Jest to niesamowicie ważne i trudne w rozmowie z człowiekiem cierpiącym, pomóc mu dojrzewać do tego, żeby przyjął własne cierpienie”.

Pytanie o sens cierpienia towarzyszy człowiekowi od zawsze. Ks. Jacek Bazarnik, kapelan Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie na co dzień spotyka się z chorymi dziećmi i ich rodzicami. Często z ust rodziców słyszy pytanie: „czy Bóg chce cierpienia dzieci?”.

„To jest podstawowe pytanie, na które w zasadzie nie znajdujemy odpowiedzi – mówi ksiądz kapelan – Cierpienie jest niewyjaśnione po ludzku. Znajduje jedynie sens w tym, że Syn Boży cierpiał. Mógł nas zbawić na różne sposoby, jednym uderzeniem swego Najświętszego Serca, jednym aktem Boskiej Woli, a jednak przyjął krzyż, cierpiał i umarł. Z tym, że jako Pierworodny spośród narodów zmartwychwstał. Ale to jest teologia, która nie zawsze dociera do rodziców, dopiero po pewnym czasie są takie znaki, że to rozumieją, że potrafili to przyjąć, z tym się pogodzić”. „Ja w mojej służbie kapelana pragnę być ich współbratem, przyjacielem, przewodnikiem po tych trudnych drogach” – wyjaśnia ks. Jacek Bazarnik.

„Pytanie ‘dlaczego’ jest bardzo aktualne na naszych rekolekcjach kapelanów szpitalnych – dopowiada kapłan – Jeżeli Bóg w tym uczestniczył, więc ma jakiś sens, a nam po śmierci odpowie na to pytanie. Będziemy mieli całą wieczność, żeby usłyszeć pełną odpowiedź”.

Mszy św. w poniedziałek, 5 listopada przewodniczył ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia. Homilię wygłosił rekolekcjonista ks. dr Lucjan Szczepaniak. Na początku Eucharystii zostały przekazane pozdrowienia od bpa Stefana Regmunta, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, który nie mógł osobiście przybyć na rekolekcje, ale łączy się w modlitwie ze zgromadzonymi na Jasnej Górze kapelanami.

W codziennym programie rekolekcji znajdują się konferencje, Jutrznia, Nieszpory oraz popołudniowa Msza św. w bazylice jasnogórskiej. Wieczory poświęcono na cykl spotkań formacyjnych nt. „Żałoba po śmierci dziecka – problemy etyczno-pastoralne”, „Zaangażowanie kapelana szpitalnego w dzieło nowej ewangelizacji” oraz „Ewangelizacja w środowisku medycznym?”. Każdy dzień wieńczy Apel Jasnogórski. Rekolekcje zakończą się w czwartek, 8 listopada Mszą św. odprawioną w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00.

Obecnie w Polsce posługuje ponad tysiąc kapelanów szpitali.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda