Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

Jasna Góra: Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

Redakcja

Potęga wiary jest wciąż nieodkrytą szansą człowieka – mówił bp Piotr Greger, który przewodniczył w nocy 1 na 2 lipca na Jasnej Górze Mszy św. dla uczestników 75. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców. Dwudniowe spotkanie w jasnogórskim sanktuarium zgromadziło kilka tysięcy osób.

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej w homilii przypomniał, że potęga wiary jest „miernikiem bycia we współczesnym świecie solą i światłem”, jednak, jak zauważał, wiara ma swoje oblicze, ma swoją twarz, która stanowi dowód swojego bogactwa. Duchowny podkreślał, że człowiek wiary jest realistą, który poprawnie odczytuje teraźniejszość; „nie jest żadnym czarodziejem przewidującym przyszłość, lecz ma poczucie historii”.

„Człowiek wiary jest osobą wolną, czyli nie ulegającą żadnym naciskom, nie musi się uciekać do dyplomatycznych wybiegów i nie jest ograniczony żadnymi interesami. Jest na tyle silnym człowiekiem, że nie daje się zniewolić nikomu i niczemu” – mówił biskup. Zaznaczał, że człowiek wiary potrafi milczeć oraz docenia i miłuje czas modlitwy, „ponieważ jego człowieczeństwo dojrzewa na drodze kontemplacji”.

„Potęga wiary jest wciąż nieodkrytą szansą człowieka” – zwrócił uwagę bp Greger dodając, iż człowiek pokłada ufność w dobrach doczesnych, zbytnio ufając własnym siłom, wiedzy, stanowiska czy sprawowanego urzędu a wiara zostaje zepchnięta na margines. “Tymczasem jedno dotknięcie Boga aktem wiary może ocalić człowieka znajdującego się w sytuacji – po ludzku sądząc – beznadziejnej” – przekonywał hierarcha, apelując o pielęgnowanie skarbu, jakim jest wiara.

Bp Greger zwrócił też uwagę, że jeśli rodzice sami promieniują wiarą i potrafią przekazać ten skarb dzieciom, mogą być spokojni o ich los doczesny i wieczny. “Największe wysiłki pedagogiczne może zniszczyć choroba dziecka, najpiękniejsze owoce wychowawcze może przekreślić śmierć człowieka. Tylko wiara jest w stanie twórczo wykorzystać nawet doświadczane przez człowieka nieszczęście. Dobry chrześcijanin, odpowiedzialny nauczyciel, troskliwy wychowawca permanentnie doskonali swoją wiarą wiedząc, że od jej potęgi zależy w życiu wszystko” – konkludował kaznodzieja.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki nauczycieli są słowa “Jesteście solą i światłem”. Pielgrzymkę poprzedziło XI Ogólnopolskie Sympozjum Nauczycieli Katolickich, które rozpoczął bp Edward Dajczak, delegat Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli. Duchowny ten poprowadził także Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej.

rk / rk, Jasna Góra

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda